Драма до краен предел: След четири спасени мачбола Руне пак е шампион в Мюнхен

ATP 250 Мюнхен, финал
Холгер Руне – Ботик ван де Зандсхулп 6-4, 1-6, 7-6(3)

Холгер Руне е шампион в Мюнхен за втора поредна година. В невероятно драматичния финал в баварската столица датчанинът победи Ботик ван де Зандсхулп след 6-4, 1-6, 7-6(3) за 2 часа и 51 минути на корта.

Нидерландецът със сигурност ще мисли дълго за това как точно загуби този двубой, след като в решителния сет водеше с 5-2 с два пробива аванс, на три пъти сервираше за мача и имаше общо четири мачбола. За Руне решителната част до голяма степен бе битка на оцеляване – още в началото ѝ той започна да изпитва болки в рамото и в един момент едва пласираше форхендите си в игра. Болкоуспокояващите помогнаха, но малко по-късно световният №7 изкълчи глезен. За да бъде драмата пълна, в един момент Руне започна да получава и крампи.

Въпреки всичко това и въпреки резултата, той все пак намери начин да обърне този двубой и да стигне до триумф в повторение на финала от миналата година. Тогава срещата продължи само 7 гейма, след които Ван де Зандсхулп се оттегли заради болест. Този път обаче зрителите в Мюнхен получиха великолепно шоу, завършило с четвърта АТР титла на Руне.

След първия сет едва ли някой е очаквал разразилата се след това драма. Ван де Зандсхулп, за когото това бе изобщо втори АТР финал, играеше на ниво, но това не бе достатъчно, за да затрудни особено съперника си. Руне играеше по-стабилно във важните моменти и без да блести стигна до успеха след 6-4. Това бе 17-ият му пореден сет в баварската столица.

Нещата се промениха бързо във втората част. Нервиран от забавянето на ракетите, които бе дал за поставяне на нов покривен грип, Руне започна да бърка постоянно и всичко това доведе до неочаквана промяна. Ван де Зандсхулп спечели внушителните седем поредни гейма от 1-1 във втората част  до 2-0 в третата.

Руне взе подаването си за 1-2, но някъде в този момент започна да изпитва болки в рамото. Те станаха толкова силни, че в един момент датчанинът едва вкарваше топката от форхенд. Медицинският таймаут, поне в първия момент, не помогна, а пробивът за 5-2 в полза на нидерландеца наглед правеше доиграването на мача протоколно.

Нищо подобно. Ван де Зандсхулп бе скован, сервирайки за мача и въпреки че имаше два мачбола при 40/15, не съумя да сложи край на двубоя. При втория опит резултатът бе същият. Този път Ван де Зандсхулп дори нямаше мачболи, а с четвъртия си брейкбол, вече освободеният психически Руне, стигна до 5-5.

Драмата продължи с нов пробив в полза на Ван де Зандсхулп и нов провал, сервирайки за мача. Отново след 40/15 той действа необяснимо плахо и позволи на Руне да оцелее.

В тайбрека поставеният под №1 започна с минипробив за 2-1 и до края съумя да съхрани аванса си, за да направи това, което не бе по силите на съперника му – да реализира още първия си мачбол.