10 от любимите клишета на тенис коментаторите

10 от любимите клишета на тенис коментаторите

Турнирът в Индиън Уелс навлиза в най-интересната си фаза, а днес коментаторите със сигурност няма да скучаят предвид имената на полуфиналистите – Милош Раонич, Доминик Тийм, Роджър Федерер и Рафаел Надал!

Да се коментира среща по тенис звучи като лесна задача за непросветените, но всъщност представлява сериозно предизвикателство. Един двубой може да продължи дълги часове, а човекът зад микрофона трябва да остане свеж и компетентен през цялото време, като казва точните неща в точните моменти, без да отегчава зрителите и да показва пристрастия.

Трудна задача, нали? Е, при подобни обстоятелства клишетата, служещи за запълване на коментара, са почти неизбежни. TennisKafe.com ви предлага 10 от тях, които със сигурност сте чували многократно през годините:

1. Пробивът не е пробив, докато не бъде затвърден!

Всъщност, всеки гейм, спечелен при сервис на противника, представлява “пробив” и евентуален ри-брейк не го превръща магически в нещо по-различно!

2. Играчът Х спечели ключовия седми (тилдънов) гейм!

isner mahut

Джон Иснър и Никола Маю вероятно вярват в това правило. В петия сет на техния легендарен двубой от Уимбълдън 2010 седмият гейм бе спечелен именно от Иснър, макар че победата му бе подпечатана 131 гейма по-късно.

Преди около 650 години американската легенда Бил Тилдън заявява, че според него седмият гейм е най-важният в хода на един сет и тенисистът, който го спечели, впоследствие печели и частта. Убеден съм, че това неписано правило отдавна е загубило валидността си (ако някога изобщо я е притежавало) и че ако се направи статистика от всички сетове през сезона, ясно ще се види, че подобна зависимост няма.

3. В този мач губещ няма / жалко е, че ще трябва да има губещ!

Това клише има две разновидности, но и двете имат идентичен характер. Колкото и равностойна и качествена да е една среща, правилата на тениса не включват реми и в този ред на мисли винаги единият от двамата ще се окаже малко по-заслужил и по-достоен за крайната победа!

4. Тенисистът Х спечели сервис гейма си СУВЕРЕННО!

Ясно е, че особено в двубоите при мъжете често има периоди, през които и двамата противници си взимат лесно сервис геймовете и трябва да се изчака известно време преди да се случи нещо по-съществено. Нямам представа обаче какво общо имат бързите геймове на нула с понятието за суверенитет, свързано с върховенството и независимостта на всяка държавна власт?! Тази фраза обаче навлезе мощно в телевизионните коментари още в началото на този век.

5. Предимството в тайбрека е за играча с по-силен сервис.
Karlovic
Всъщност, сервисът е само един от факторите за успех в дългия гейм. Доказателство за това е негативният баланс на рекордьора по асове Иво Карлович в тайбрекове през по-голямата част от кариерата му.

Налице са и обратните примери – за тенисисти, които не разполагат с най-впечатляващите сервиси като Рафаел Надал и Новак Джокович, но често оказващи се на победната страна в тайбрекове. Срещата на Рафа с Карен Хачанов от снощи е показателна за това.

6. Един тенисист е добър толкова, колкото е добър вторият му сервис!

Бившият номер 3 в света Гийермо Кория понякога губеше сервис геймове с 4 двойни грешки. Ако горното правило е валидно, това би трябвало да значи, че аржентинецът е далеч от класата на хора като Иво Карлович или Джон Иснър, които често пласират асове или невъзможни кикове от втори сервис.

7. Тенисистът Х затвърди (консолидира) пробива!

Всъщност, това клише е във връзка с точка 1 и бива използвано почти винаги, след като тенисистът, осъществил пробив, спечели следващия си сервис гейм. Явно има период, през който пробивът е в латентно състояние и чака да разцъфне (бъде затвърден, консолидиран и т.н.).

8. Той получава скрит мачбол!

Това е едно от любимите клишета на всички специалисти, но най-странното е, че се използва при всякакви резултати. Бил съм свидетел на вмъкването на “скрити мачболи” в коментара при резултат 1-1 във втория сет например?!?

Истината е, че тенисът си остава доста непредвидим спорт и през годините сме се научили, че грандиозни обрати винаги са възможни. Така че винаги трябва да се внимава със зачеркването на една среща като предрешена и приключила.

9. Създава се атмосфера като за “Купа Дейвис” !
davis cup stad de
Използва се винаги, когато публиката по трибуните се пооживи и започне да вдига повече шум. Ослушвайте се за тази фраза особено когато играе някой местен любимец – например, Гаел Монфис на Ролан Гарос или Серина Уилямс на US Open.

Разбира се, след въвеждането на новия формат за “Купа Дейвис” остава съмнително оцеляването на точно това клише.

10. Тенисистът Х перфорира линията!

Обикновено изречено с възторг, въпреки че топка на линията обикновено означава пресилен удар. Внимавайте за продължението, ако има обжалване от страна на другия играч – “както знаете, уважаеми зрители, системата “Ястребово око” дава едно минимално отклонение от няколко милиметра”.

Борис Стрижлев, TennisKafe.com


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH