Люис Хамилтън и Лионел Меси си поделиха спортния „Оскар“ в категорията „Спортна личност на годината при мъжете“.
Пилотът от Формула 1 присъства на церемонията в Берлин, а статуетката му бе връчена от легендарния мениджър на Арсенал Арсен Венгер.
Миналата година голямата награда при мъжете бе спечелена от Новак Джокович, а през 2018 – от Роджър Федерер. През тази това имаха възможност Рафаел Надал при мъжете и Наоми Осака, която бе номинирана за приза при дамите.
35-годишният Хамилтън завоюва шестата си световна титла във Формула 1 през 2019, с което вече е еднолично на второ място във вечната ранглиста, на една зад Михаел Шумахер. 11-те му победи в Гран При-та увеличиха бройката му на 84, на седем зад великия германец.
Отборът му Мерцедес грабна рекордна шеста последователна титла при конструкторите. Хамилтън триумфира в 11 от 21 състезания през годината, докато съотборникът му в тима на „сребърните стрели“ Валтери Ботас грабна успеха в четири. Мерцедес, който завоюва своята етапна победа номер 100 в Мексико през октомври, бе номиниран и за „Отбор на годината“ – отличие, което спечелиха и през 2018.
„Истинска чест е да съм до такива величия – хора, от които съм се вдъхновявал. Тук има толкова изгряващи звезди и легенди. Аз израснах със спорт, който придаде смисъл на живота ми. Ние трябва да използваме платформата, която имаме, за да проповядваме послания. Трябва да се ангажираме с проблемите на света. Поздравявам всички номинирани“, каза Хамилтън.
Лео Меси не успя да присъства на церемонията, но чрез видеообръщение благодари за оказаната му чест.
При жените, спортна личност на годината стана гимнастичката Симон Байлс, за която това бе трета награда в категорията „Спортна личност на годината“, след като грабна пет златни медала на Световното в Щутгарт, изравнявайки рекорда за спечелени златни медали в историята на шампионатите.
Оксана Мастърс спечели в категория „Спортна личност на годината с увреждане“.
Оксана тренира биатлон, успоредно със ски бягането. На игрите в Пьончан 2018 тя печели два златни медала на 1,5 и 5 км в коронната дисциплина, а с пушката в биатлона е втора на 6 км и 12,5 км. Четири медала за вече 28-годишната атлетка. Общо отличията и от летни и зимни игри са 8. От няколко години Мастърс тренира и колоездене. Това е дисциплината, наречена „ръчно колоездене“, в което има две помощни колела на велосипеда, а натоварването пада в предната част – върху ръцете.
В категория „Пробив на годината“ триумфира колоездачът Еган Бернал.
Той е първият представител на Колумбия, който печели най-голямото колоездачно състезание „Тур дьо Франс“. Бернал е и третият най-млад шампион в Тура (22 години и 195 дни). Единствените по-млади от него в историята са Анри Корне през 1904 г. (19 г. 352 дни) и Франсоа Фабер (22 г. 187 дни).
Наградата на Бернал бе взета от колегата му Фабиан Канчелара.
Спортен „Оскар“ за завръщане на годината, където бе номиниран и Анди Мъри, спечели София Флорш.
През 2018 година тя счупи гръбнака си при ужасяваща катастрофа на Макау Гран При в Китай от Формула 3. Германка загуби контрол върху болида си, който полетя във въздуха и се вряза в ограда. Катастрофата се случи по време на четвъртата обиколка със скорост от 276,2 км/ч.
Националният отбор на Южна Африка по ръгби спечели в категорията „Отбор на годината“.
Тимът печели титлата за трети път след 1995 и 2007 година и се изравни с тима на Нова Зеландия, който също има три трофея. Големият герой на страната стана Сия Колиси. Той е първият цветнокож капитан, вдигнал над главата си трофея „Уеб Елис“. Дълги години ръгбито в Южна Африка е запазена територия само за белите. 75 години нито един цветнокож не облича зелено-златистия екип. Първи тази чест получава Ерол Тобиас през 1981-а, три години по-късно Аврил Уилямс, а чак през 1993-а това прави Честър Уилямс. Колиси е от първото поколение, получило шанс да расте редом с белите, да се учи на играта заедно с тях
Сноубордистката Клоуи Ким взе приза „Спортна личност на годината в екстремните спортове“, а баскетболистът Дирк Новицки бе награден с отличие за принос. Националният баскетболен тим на Испания получи награда за изключителни постижения заради доминацията си, а за момент в периода 2000-20 бе избран триумфът на Индия на световното по крикет през 2011.
Наградата „Лауреус“, известна още като „Спортен Оскар“, се дава от Laureus World Sports Awards ежегодно на спортисти за постижения през предишната година. Laureus World Sports Awards са учредени през 1999 година, а първите награди са връчени през 2000 година. Списъкът на номинираните се съставя от най-добрите журналисти от цял свят.
Номинациите:
Спортна личност на годината при мъжете:
Люис Хамилтън – Формула 1
Елиуд Кипчоге – лека атлетика
Марк Маркес – мотоциклетизъм
Лионел Меси – футбол
Рафаел Надал – тенис
Тайгър Уудс – голф
Спортна личност на година при жените:
Симон Байлс – гимнастика
Алисън Феликс – лека атлетика
Шели-Ан Фрейзър-Прайс – лека атлетика
Наоми Осака – тенис
Меган Рапино – футбол
Микаела Шифрин – ски алпийски дисциплини
Отбор на годината:
Ливърпул – футбол
Мерцедес – Формула 1
Южна Африка – ръгби
Испания – баскетбол
Торонто Раптърс – баскетбол
Националният отбор на САЩ за жени – футбол
Пробив на годината:
Бианка Андрееску – тенис
Еган Бернал – колоездене
Коко Гоф – тенис
Япония – ръгби
Анди Руис-младши – бокс
Реган Смит – плуване
Завръщане на годината:
Нейтън Ейдриън – плуване
София Флорш – автомобилни спортове
Крисчън Леалифано – ръгби
Кауай Ленърд – баскетбол
Ливърпул – футбол
Анди Мъри – тенис
Спортна личност на годината с увреждане:
Омара Дюрант – лека атлетика
Диеде де Гроот – тенис за хора с увреждания
Оксана Мастърс – ски и колоездене
Йетце Плат – триатлон и колоездене
Мануела Шар – лека атлетика за хора с увреждания
Алис Тай – плуване
Спортна личност на годината в екстремните спортове:
Итало Ферейра – сърфинг
Найджа Хюстън – скейтбординг
Клоуи Ким – сноубординг
Райса Леал – скейтбординг
Марк Макморис – сноубординг
Кариса Мур – сърфинг.