Фонини се провали на крачка от обрат срещу Нишикори и заплаши съдията

Mutua Madrid Open, II кръг
Кей Нишикори – Фабио Фонини 6-2 3-6 7-5

Фабио Фонини остана на крачка от може би заслужен обрат срещу Кей Нишикори, но вместо това предаде мача с 2-6 6-3 5-7, а в последния гейм и отправи заплаха към съдията на стол, като го предупреди, че „ще го чака отвън след мача, за да се разберат“.

Само преди две седмици италианецът загуби от Рафаел Надал в Барселона и изглеждаше доста понатежал и неспособен да издържи на ритъма на мач срещу Топ 10 съперник. Днес Фонини остави подобни впечатления и с играта си през първия сет срещу световния №6. Фабио се бореше здраво, но сякаш винаги беше поне на крачка зад Нишикори в разиграванията и изостана с два пробива и 0-4 преди да успее да се разпише в резултата.

Фонини имаше три брейкбола в следващото подаване на съперника, но остана далеч от дори илюзорни шансове за обрат и предаде частта с 2-6. Италианецът обаче стабилизира играта си след почивката и не отпусна нито един шанс за пробив на съперника, като вместо това принуди световния №6 да отстъпи крачка назад и да се защитава. Фонини стигна до решаващ пробив за 5-3 и рестартира битката с уверен сервис гейм за 6-3.

Нишикори се върна от 0-40, за да поведе с 2-1 в третия сет, само че при 3-3 не издържа на напрежението и направи двойна грешка на брейкпойнт. Кей беше изправен до стената при 4-5 и се добра до два шанса за връщане на пробива, които Фонини спаси майсторски. Италианецът обаче допусна леки грешки в следващите две точки и подари рибрейка на съперника.

Нишикори спечели трудно следващото си подаване и поведе с 6-5, но по-важното нещо, което се случи в сервис гейм на японеца беше, че Фонини получи предупреждение от съдията на стол за нецензурни изказвания. Фабио загуби първата точка на свой сервис, а след това направи двойна грешка и „подари“ на публиката още няколко не особено сдържани реплики. Съдията на стол реагира светкавично и присъди наказателна точка, която даде три поредни мачбола на Нишикори.

Фонини бавно се приближи към арбитъра и му поиска обяснение с думите, че никой не е чул нецензурни думи от него в миналия гейм. „Щом аз ги чух, значи всички са ги чули“, отвърна съдията. „Бъди спокоен, не е нужно да ми казваш, защо ми присъждаш наказателна точка сега, защото ще те чакам отвън след мача, за да се разберем.“ Нишикори пласира бекхенд уинър в следващата точка и затвори мача, а съдията на стол побърза да напусне корта.

А Жил Симон също се нуждаеше от обрат с 2-6 6-3 6-4, за да спре силно играещият Пабло Карено-Буста. Испанецът се справи с Григор Димитров на старта на Мастърса и днес откри двубоя с пробив на нула и категорично спечелен първи сет. Нататък обаче, Симон наложи своя стил на игра и както сме го виждали да прави много пъти в кариерата си, измъкна следващите два сета с по един пробив. Французинът ще е следващият съперник на шампиона Анди Мъри.