Мъри пречупи съпротивата на Соуса и е на 1/8-финал срещу Томич

Australian Open, III кръг
Анди Мъри – Жоао Соуса 6-2 3-6 6-2 6-2

Анди Мъри постигна седма победа от седем мача с Жоао Соуса след 6-2 3-6 6-2 6-2 в третия кръг на Australian Open и се класира за осминафиналите в Мелбърн, където ще играе с Бърнард Томич. Мъри и Соуса показаха агресивен тенис, силна защита и хубави разигравания, но шампионът с Великобритания на Купа „Дейвис“ се поздрави с крайния успех след 2 часа и 40 минути игра.

В шестия гейм на първия сет четирикратният финалист от Мелбърн стигна до брейкбол при 30-40 и след бекхенд по правата в аут на Соуса брейкът стана факт. Шотландецът затвърди на нула, запази аванса си, а при 2-5 португалецът сервираше за оставане в сета. Мъри поведе с 15-40 и след форхенд по обратния диагонал в аут сетът приключи.

Във втория сет обаче световният №33 започна мобилизирано, притисна Мъри на сервис и при втория брейкбол проби. Макар и трудно Соуса затвърди. И третият гейм на сета бе изключително оспорван – Анди спаси точка за пробив, но успя да спечели подаването си. Въпреки това той не намери сили да върне пробива и при 5-3 сервираше за оставане в сета, но португалецът стигна до два сетбола – първият Мъри спаси с хубав сервис, но при втория Соуса успя и спечели първи сет срещу шотландеца на твърда настилка.

В третия сет световният №2 поведе с пробив още в откриващия гейм, а с успешна къса топка затвърди. Двамата показваха качествен тенис и красиви разигравания, а в петия гейм британецът поведе с още един пробив и безпроблемно затвори сета.

Мъри пристисна съперника си в петия гейм на четвъртия сет и след грешка на португалеца проби, а след затвърди на нула. Шотландецът продължи да притиска опонента си и с нов пробив поведе с 5-2. При 40-15 Мъри стигна до мачбол и с успешна атака приключи мача.

Британецът завърши с 13 аса, 84% спечелени точки на първи сервис, 41 уинъра и 32 непредизвикани грешки. Първата ракета на Португалия пък пласира 27 печеливши удара и 44 непредизвикани грешки.

Бърнард Томич – Джон Милман 6-4 7-6(4) 6-2

В австралийското дерби от третия кръг на Australian Open Бърнард Томич се наложи над Джон Милман с 6-4 7-6(4) 6-2 след два часа и 10 минути игра. Световният №17 започна с пробив в откриващия гейм, но Милман, който е №95 в ранглистата, изравни за 2-2.

Все пак по-младият австралиец поведе с пробив за 5-4, а след това при свой сервис спечели частта. Във втория сет двамата си размениха по един брейк и се стигна до тайбрек, който бе спечелен от поставеният тенисист. В третата част Бърнард поведе с 3-1 с пробив и с нов приключи мача.

Томич завърши с 20 аса, 48 печеливши удара и 33 грешки и спечели почти половината от точките си на втори сервис. Милман се отчете с 31 уинъра и 33 непредизвикани грешки.

Мъри и Томич играха миналата година един срещу друг – в Купа „Дейвис“, където шотландецът записа трисетова победа.