Мъри спечели срещу Томич и на 1/4-финал ще играе с Ферер

Australian Open, осминафинал

Анди Мъри – Бърнард Томич 6-4 6-4 7-6(4)

Четирикратният финалист в Мелбърн Анди Мъри постигна четвърта победа от четири мача с младия австралийски талант Бърнард Томич, като в осминафинална среща на Australian Open се наложи с 6-4 6-4 7-6(4) и се класира за четвъртфинал в Мелбърн за седма поредна година.

Така Томич не можа да повтори най-доброто си постижение на турнир от Големия шлем – четвъртфинал, постигнат на Уимбълдън 2011-а, и ще гледа втората седмица от надпреварата в Мелбърн отстрани. На четвъртфинал в Мелбърн Мъри ще играе с Давид Ферер, който отново неутрализира мощта на Големия Джон. Шотландецът води с 12-6 победи, като спечели последните пет срещи между двамата, за последно на Финалите на ATP в Лондон миналата година с 6-4 6-4.

Мъри поведе с пробив в откиващия гейм, но при 2-1  две грешки от ракетата му доведоха резултата до 0-30 и след неуспешен опит за къса Томич стигна до два поредни брейкбола. При втория след продължителна размяна от основната линия Анди допусна грешка от бекхенд и пробивът бе върнат. Още в следващия гейм обаче Мъри отново проби и излезе напред в резултата.

В седмия гейм шотландецът проби на нула за 5-2 и сервираше за сета – спаси брейкбол с отличен сервис, но австралиецът не се предаваше и стигна до втори брейкбол, който четирикратният финалист в Мелбърн отрази този път с успешна комбинация сервис–мрежа. Анди пропусна сетбол, а при четвъртия брейкбол в гейма Бърни върна единия пробив.

При 5-4 световният №2 отново сервираше за сета и след бекхенд в мрежата на 23-годишния си опонент спечели първата част, в която имаше нетипичните за мъжкия тенис пет пробива.

Втората част започна с три пробива, след което Мъри спечели подаването си и поведе с 3-1, а при 5-4 сервираше за втория сет. Спечели си три поредни сетбола и с ас приключи частта.

Мъри поведе с пробив за 2-1 в третата част, но Томич, бурно подкрепян от цялата публика на Rod Laver Arena, заигра по-освободено и се пребори – върна пробива, след което спечели красиво разиграване и затвърди на нула.

Сетът вървеше гейм за гейм и се стигна до тайбрек, който започна с размяна на минипробиви. След грешки на Томич смяната на полетата дойде при 4-2 точки за носителя на две мейджър титли. След бекхенд в мрежата на австралиеца се стигна до четири поредни мачбола за Мъри. След сечен сервис по диагонала световният №2 записа 17-а победа от 17 мача срещу австралийци.

Ето и какво показва статистиката  – 18 аса, 43 уинъра и 22 непредизвикани грешки за британския тенисист, а местният любимец завърши с 10 директни точки от сервис, 33 печеливши удара и 56 непредизвикани грешки.