Мъри спечели здравата битка с Ферер и е на 1/2-финал

Australian Open, четвъртфинал
Анди Мъри – Давид Ферер 6-3 6-7(5) 6-2 6-3

Четирикратният финалист в Мелбърн Анди Мъри се класира за полуфинал на Australian Open след успех с 6-3 6-7(5) 6-2 6-3 над Давид Ферер и чака победителя от срещата между Милош Раонич и Гаел Монфис. Това беше 13-а победа за шотландеца от 19 мача с испанския тенисист, както и шеста поредна. Двамата предложиха прекрасна битка, здраво тичане, отлична защита и хубави разигравания.

Първият сет бе решен от пробив в четвъртия гейм, след който световният №2 поведе с 3-1, пропусна да затвори частта с нов пробив, но при собственото си подаване в следващия гейм спаси две точки за брейк и взе сета с 6-3. В тази част Мъри загуби само четири точки на първи сервис.

Вторият сет обаче започна по коренно различен начин по отношение на резултата – 33-годишният испанец проби за 2-0, след което безпроблемно затвърди. В седмия гейм обаче шотландецът стигна до три поредни точки за връщане на пробива и след форхенд по обратния диагонал в аут брейкът бе върнат. В деветия гейм шотландецът се пребори за 15-40, но бекхендът му не намери очертанията на корта, след което не можа да приключи дълга размяна от основната линия.

В десетия гейм Мъри сервираше, а световният №8 стигна до сетбол, но той бе отразен с ас по правата. Стигна се до тайбрек, в който испанецът поведе с минипробив като спечели разиграване от 27 удара, а смяната на полетата дойде при 4-2. Британецът върна минипробива, след което резултатът стана 5-5 точки. Ферер обаче спечели следващата точка при сервис на Мъри и след това изравни частите.

В третия сет Мъри проби за 3-1, след което мачът бе забавен, за да бъде затворен покривът. След прекъсването световният №2, макар и трудно, успя да затвърди пробива. Шотландецът приключи сета при втория си сетбол при сервис на Ферер и си осигури началния удар за началото на четвъртия сет.

Шотландецът взе откриващия гейм, а след това поведе с 30-40 и за край на гейма спечели отново дълго разиграване с много тичане. Ферер както винаги не спря да се бори, стигна до брейкбол и след драйв воле на Мъри в мрежата пробивът бе върнат.  Световният №2 проби отново за 4-2, спаси точка за връщане на пробива в следващия гейм и при 5-3 си сервираше за мача. Поведе с 40-15 и след ретур в аут приключи срещата след близо три часа и половина здрава битка на корта. Така Мъри за шести път се класира на полуфиналите в Мелбърн и общо 18-и на турнири от Шлема.

Мъри завърши с 11 аса и 8 двойни грешки, 76% спечелени точки при първи сервис, спечели 31 от 38 точки на мрежата, направи 49 уинър и 64 непредизвикани грешки. Ферер от своя страна не реализира нито една директна точка от сервис, пласира 23 печеливша удара, но допусна 54 непредизвикани грешки.