Нишикори победи Тийм и на полуфинал в Рим ще играе с Джокович

Internazionali BNL D’Italia, 1/4-финал
Кей Нишикори – Доминик Тийм 6-3 7-5

Кей Нишикори демонстрира опита си срещу Доминик Тийм и след успех с 6-3 7-5 се класира за полуфиналите на Internazionali BNP D’Italia. Там негов съперник ще е Новак Джокович, с когото играха на полуфинал в Мадрид – 6-3 7-6(4) за сърбина. Световният №1 има предимство от 8-2 победи в срещите между двамата.

Австриецът все пак може да е доволен от представянето си в италианската столица, където игра едва втория си Мастърс четвъртфинал и стана първият играч от тази страна, който стига до последните 8 в Рим след Томас Мюстер, който спечели титлата преди точно 20 години. Тийм обаче ще трябва да потърси някъде забравения си форхенд, който в този мач определено го предаде.

Австриецът, който играеше едва на втори четвъртфинал на Мастърс след миналогодишния си пробив в Маями, поведе с пробив и 2-1, макар и доста трудно успя да затвърди. В един момент обаче допусна спад в нивото си, зачестиха непредизвиканите грешки и шестият в света заличи пасива си от пробив, а след на свой ред проби за 5-3. При свой сервис Нишикори стигна до пълния обрат в първата част.

Форхендът продължи да предава австриеца, а Нишикори имаше шанса да поведе с ранен пробив. Японецът обаче допусна няколко неточности от ретур, Тийм стабилизира играта си и спечели подаването си.

В третия гейм на втория сет с комбинация от къса топка, последвана от лоб Нишикори стигна до дюс, но не можа да се възползва от двата брейкбола. В четвъртия гейм Тийм стигна до три поредни брейкбола, но грешките валяха и не можа да се възползва от тях. Последва маратонки гейм, в който азиатецът пропиля куп възможности, а след него последва медицински таймаут в полза на Кей.

Прекъсването подейства освежаващо на 15-тия в света, като двамата показаха на зрителите скоростен и качествен тенис, но в 11-ия гейм 22-годишният тенисист се пропука и допусна пробив на нула.

В 12-ия гейм Тийм пропусна точка за връщане на пробива, след което Нишикори стигна до мачбол – при нова непредизвикана грешка на австриеца мачът свърши.