Пет съвета за успех срещу „връщача“

Пет съвета за успех срещу "връщача"

Всеки човек, който някога е участвал в турнири по тенис на аматьорско ниво, неизменно се е сблъсквал с фигурата на „връщача“. Става дума за онзи тип играчи, които изглеждат сякаш никога не са хващали ракета в живота си и имат изначално погрешна техника на изпълнение на удари. Когато човек ги гледа отстрани си казва – „никакъв проблем, едва ли ще загубя и гейм“. Ударите им са с ниска скорост и крива траектория, записват не повече от два уинъра на мач и използват сервиса само за да започнат разиграването.

Представихте ли си вече някои от вашите познати, които отговарят на горното описание? Ако сте се сблъсквали с подобен тип опоненти, знаете, че всъщност е ужасна трудна задача да ги надвиете. Откъде точно произлизат проблемите?

–          Подценяване – когато ги гледате отстрани, смятате, че ще ги победите без никакви усилия за около 30-40 минути. Когато стартира мачът обаче, задачата се оказва много по-трудна, а първоначалната ви нагласа излиза тотално погрешна. Започвате да се разочаровате от себе, може би дори да си крещите на корта, недоумявайки защо не съумявате да вземете превес, след като очевидно сте по-добрият играч.

–          Качествата на опонента – „връщачите“ обикновено притежават оръжия, които не се забелязват на първо четене, но са ключови в аматьорските срещи. Повечето от тях се движат фантастично по корта и почти не допускат грешки от основната линия. Това означава, че всяка една точка трябва да бъде изработена от противника с комбинация от удари. Тези състезатели най-често са изключителни биткаджии, тъй като сами си дават сметка, че не могат да спечелят срещите си с бомбени сервиси или форхенди и са свикнали да се борят със зъби и нокти за всяко разиграване.

–          Липсата на сила – дори да притежавате изчистени удари, ако нивото ви не е близо до това на професионалистите, е много трудно да се генерира и контролира силата на ударите при балонни топки от страна на опонента. За повечето аматьори е много по-лесно и натурално да играят при равномерни темпови размени от дъното на корта. Бъдете сигурни, че „връщачът“ няма да ви предостави този лукс – една дълга топка ще бъде последвана от къса, след това ще се опита да ви направи лоб, дори да се намирате на основната линия. И така, докато не се уморите и не захвърлите гневно ракетата.

gilles-simon-atp-shanghai-rolex-masters-2016-gllg1jpa9lhl

За щастие, начин на противодействие има. Неслучайно никой в професионалните турнири не изповядва този „стил“ на игра. Дори тенисистите, предпочитащи дефанзивния тенис, като Жил Симон например, генерират завидна скорост при отиграванията си. Ето 5 съвета, за да се справите с лекота следващия път, когато на корта срещу вас застане омразния „връщач“.

1.  Играйте сервис-воле и чип-енд-чардж – повечето „връщачи“ са свикнали да пласират топката на посоки и много рядко се целят в определена точка от корта. Затова им е трудно да изпълняват минаващи удари срещу налитащ на мрежата опонент. Разбира се, за целта трябва да поработите върху сервиса и слайс ретура, но подобна тактика би ви спестила мъчителните размени от дъното на корта. Тренирайте и смашовете си, защото „връщачът“ в 80% от случаите ще заложи на любимия си лоб.

2. Взимайте топката веднага след отскока –за тази цел трябва да имате отлична работа с краката, но ще отнемете от времето за реакция на „връщача“ и ще избегнете отиграването на досадните високи топки над рамото ви.

3. Недейте да копирате неговия стил на игра – това е много груба грешка, която повечето аматьори си позволяват да направят. Лесно е да си кажете – „и аз го мога това, хайде да видим сега“, но бъдете сигурни, че „връщачът“ има повече опит от вас в тази игра и по-здрави нерви. Много по-вероятно е вие да се пречупите далеч преди него.

4. Бъдете търпеливи – точка 3 не бива да ви води до заключението, че всеки ваш удар следва да бъде уинър. Много е изкушаващо да се опитате да разгромите „бездарния“ опонент с гръмотевични форхенди, но подобна тактика ви гарантира обилно количество непредизвикани грешки. Дръжте топката в игра с равномерни и плътни удари и изчакайте подходящия момент, за да натиснете спусъка.

5. Не показвайте никакви негативни емоции – „връщачът“ се храни от вашите негативни емоции и колкото повече демонстрирате гнева си, толкова повече ще расте неговото вдъхновение. Запазете „покер изражение“ през целия мач и бройте до 10 всеки път, когато усетите ярост отвътре! Не пропускайте да го поздравявате при негови умели отигравания. Това със сигурност ще го разстрои много повече!

Борис Стрижлев, TennisKafe.com


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH