Раонич преодоля и Монфис и в петък излиза срещу Мъри

Australian Open, четвъртфинал
Милош Раонич – Гаел Монфис 6-3 3-6 6-3 6-4

Милош Раонич записа първа победа над Гаел Монфис и след 6-3 3-6 6-3 6-4 за първи път в кариерата си се класира на полуфинал на Australian Open. Така канадецът остава непобеден през 2016-а, като вече има девет успеха и в спор за място на финала ще се изправи срещу Анди Мъри. Четирикратният финалист в Мелбърн и Раонич са играли шест пъти помежду си, като победите са поравно.

В четвъртия гейм французинът допусна две двойни грешки, с което Раонич стигна до брейкбол, атакува и проби. При 5-3 канадецът сервираше за сета, с два поредни хубави форхенда по диагонала той спечели точката за 30-15, последва ас по правата, но след това волето му след началния удар не намери очертанията на корта. Стигна се до дюс след бекхенд в мрежата на сервиращия, със сервис от 227 км/ч Милош стигна до трети сетбол, но отново не успя да приключи частта. Все пак канадецът, който в предишния кръг записа първа победа от пет мача с шампиона в Мелбърн от 2014-а Стан Вавринка, успя при следващата му възможност.

Вторият сет започна с лесни и бързи сервис геймове за подаващите до четвъртия гейм, в който след прекрасен минаващ удар на Монфис и грешка на Раонич се стигна до 30-30. Това обаче бе всичко, което успя да направи световният №25. Последва нов тежък гейм за Монфис – две двойни грешки, два спасени брейкпойнта и два поредни аса и пробив нямаше. В следващия гейм обаче беше ред на Милош да допусне двойни грешки, от което французинът се възползва и поведе с 4-2. При 5-3 световният №25 имаше сервиса, за да приключи сета. Канадецът притискаше съперника си и спечели първите две точки, а след това стигна до 30-40. Монфис за удивление на всичко показа завидна пластичност, а малко след това спечели сета.

Във втория гейм на третия сет Милош стигна до два поредни брейкбола и с невероятен ретур, паднал пред основната линия, поведе с 2-0 и след това затвърди. Световният №14 пропусна сетбол при сервис на противника си, но при свое подаване със смаш приключи сета.

Ключов се оказа пробивът за 3-2 в полза на Раонич в четвъртия сет, след което с ас №10 роденият в Подгорица тенисист затвори шестия гейм на нула, като в този момент Монфис все още не бе спечелил точка в тази част при сервис на съперника. В осмия гейм Милош направи двойна грешка за 0-30, за да даде надежди на французина, но последваха два снаряда от сервис в тялото му. Раонич сбърка форхенд и даде точка за рибрейк на Монфис, но в крайна сметка удържа и се доближи на гейм от успеха. Французинът остана в мача, печелейки деветия гейм, но след това двубоят приключи с нова порция сервиси със скорост около 230 км/ч.