Вавринка победи Пер и на финала в Ченай ще играе с Чорич

Aircel Chennai Open, полуфинал

Стан Вавринка – Беноа Пер 6-3 6-4

Стан Вавринка записа шести успех от седем мача срещу добрия си приятел Беноа Пер и след успех с 6-3 6-4 се класира за финала на 20-ото издание на Aircel Chennai Open, където ще играе за трета поредна и общо четвърта титла от турнира с Борна Чорич. Швейцарецът води с две победи от два мача срещу младия хърватин, едната от които в среща от втория кръг в Индия миналата година.

В четвъртия гейм на първия сет Пер спаси два брейкбола, но при следващото си подаване не издържа и швейцарецът поведе. При 5-3 топ поставеният сервираше за сета – първата точка бе за французина, който подходи агресивно и завърши разиграването на мрежата, а с бекхенд в мрежата на Вавринка Пер поведе с 30-0. Форхенд уинър по правата и три хубави сервиса обаче доведоха трикратния шампион в Ченай до успеха в първия сет.

Световният №4 започна силно и втория сет, като се възползва от първата си възможност за пробив в частта за 2-1. В шестия гейм след двойна грешка на швейцареца 19-ият в ранглистата стигна до брейкбол, но отново началният удар помогна на шампиона от Austarlian Open 2014 и той спаси подаването си.

При 5-3 Пер сервираше за оставане в мача – швейцарецът поведе с 30-0, но третият поставен спечели следващите три точки и със сечени удари принуди съперника си да сгреши. След две грешки на Стан французинът поведе с 30-15, Вавринка изравни, а с ас от 207 км/ч  стигна до мачбол и отново с хубав сервис приключи мача след малко над час игра, за да се класира за пети път на финал в Индия.

Миналогодишният шампион вкара 60% от първия си сервис, но спечели 70% от точките си на втори и пласира и 6 аса. Пер пък завърши с 2 аса, 3 двойни грешки и 41% спечелени точки на второ подаване.

Борна Чорич – Аляж Бедене 7-6(5) 6-7(5) 6-3

След здрава битка, продължила три часа, Борна Чорич победи миналогодишния финалист в Ченай Аляж Бедене с 7-6(5) 6-7(5) 6-3 и се класира за финала на Aircel Chennai Open. Това бе втора победа от два мача за младия хърватин, който се класира за първи път на финал на ATP турнир, а там ще играе със Стан Вавринка.

Двамата си размениха по един пробив в първия сет и се стигна до тайбрек, в който Чорич поведе с 4-1 точки, след като спечели разиграване от 19 удара, след атака на мрежата стигна до три сетпойнта – с хубави сервиси Бедене спаси два от тях, но при свой сервис 19-годишният хърватин затвори сета след час игра.

Световният №45 обаче не се предаде и поведе с ранен брейк във втория сет за 3-1, а младият хърватин изкара яда си на ракетата. Бедене поведе с 40-15 и след сервис уинър затвърди пробива. В седмия гейм осмият поставен поведе с 40-0 след бекхенд диагонал в аут на съперника си, но не можа да завърши драйв воле при първия брейкбол. Словенецът с британски паспорт, който на старта в Ченай отстрани седмия поставен Вашек Поспишил, обаче не можа да спаси третия и рибрейкът стана факт.

Двамата предложиха хубав тенис, но нови пробиви нямаше и логично сетът трябваше да се реши с тайбрек. Бедене поведе с минибрейк и 4-1, при 6-2 пропусна сетбол, Чорич спаси и следващите два, при четвъртия обаче хърватинът сбърка и сетовете бяха вече по един.

В третия сет Чорич пречупи съперника си с пробив в осмия гейм, след което затвори мача.  Финалистите получават $39,870 и 150 точки за ранглистата, за полуфиналистите пък са отредени $21,600 от наградния фонд и 90 точки.