Джан спаси три мачбола и записа историческа победа срещу Фриц

Mutua Madrid Open, осминафинал

Джиджен Джан – Тейлър Фриц 3-6, 7-6(5), 7-6(8)

Джиджен Джан записа най-голямата победа в кариерата си, елиминирайки световния №10 Тейлър Фриц на осминафинала в Мадрид. Намиращият се на 99-о място в ранглистата китаец спаси три мачбола в тайбрека на заключителния сет и написа златна страница в историята на китайския тенис, превръщайки се в първия представител на своята родина, достигал до четвъртфинал в Мастърс турнир.

Там го очаква Аслан Карацев, който по-рано днес елиминира втория поставен Даниил Медведев.

Фриц можеше да пробие още в самото начало, но пропусна възможност да го стори при 1-0. Въпреки това американецът продължи да владее инициативата и реализира първия брейк в двубоя, след което увеличи аванса си на 5-2. Първата ракета на САЩ продължи да бъде много солиден на сервис и спечели без напрежение първия сет с 6-3.

Втората част бе на път да се развие по аналогичен начин – Фриц пропусна брейкпойнт в откриващия гейм, но впоследствие отново успя да пробие пръв и направи резултата 4-3. Този път обаче Джан веднага върна брейка и в крайна сметка се стигна до тайбрек. В него китаецът отново се измъкна от много трудна ситуация, като навакса пасив от 0-3 и изравни резултата в мача след 7-6(5).

В заключителния сет двамата си размениха по един пробив за 5-5, след което спечелиха на нула следващите си подавания и това наложи изиграването на нов тайбрек. В него Джан спаси два поредни мачбола, но след това самият той пропсуна възможност да приключи мача. Фриц пропиля още един мачпойнт, преди световният №99 да оформи крайното 3-6, 7-6(5), 7-6(8) след два часа и половина игра на „Аранча Санчес“.