Джере и Сонего ще спорят за трофея в Каляри

Sardegna Open, полуфинали

Лоренцо Сонего – Тейлър Фриц 6-4, 5-7, 6-1

Ласло Джере – Николоз Басилашвили 6-2, 6-0

Третият в схемата Лоренцо Сонего и шампионът от Sardegna Open през 2020 Ласло Джере стигнаха до финала на турнира от категория АТР 250 в Каляри.

Двамата го направиха по много по-различен начин. Сонего премина през трисетов мач срещу втория поставен Тейлър Фриц, завършил 6-4, 5-7, 6-1 за 2 часа и 38 минути игра.

Сонего водеше със сет и 3-0 преди ракета №1 на САЩ да започне своя обрат във втората част. В третия сет обаче италианецът намери отново своя ритъм и се възползва максимално от вече изтощения съперник.

Сонего беше един от рекордния брой от седем италианци, които започнаха в основната схема, а след поредната победа над силен съперник е само на един мач от това да се превърне в първия италианец от 15 години насам, който печели титла на клей у дома. За последно това направи Филипо Воландри в Палермо през 2006 година.

Двамата си размениха по един пробив в първите 8 гейма на мача, но Сонего върна моментално брейка на съперника си за 4-4, което сложи и началото на серия от пет поредни гейма за световния №34.

Фриц спря серията му при 0-3 във втората част и на свой ред записа серия от четири поредни гейма, за да изравни резултата в сетовете след 64-минутна втора част в четвъртия мач помежду им.

В третата част Сонего отново заигра на много високо ниво, с къса топка стигна до пробив още в първия гейм на сета, а след това и до още един след три мощни форхенда за 3-0. Фриц опита да направи нов обрат, но това не беше възможно и така Сонего стигна до първия си финал на клей.

Там негов съперник ще бъде Ласло Джере, който даде само 2 гейма на Николоз Басилашвили – 6-2, 6-0 за едва 52 минути игра. От 3-2 сърбинът спечели 9 поредни гейма за бързия успех, който му донесе трети финал на ниво АТР. Така Джере вече има 10 победи от 11 мача на ниво АТР на италианска земя. Миналата година той спечели турнира в Сардиния след успех над Марко Чекинато в двубоя за трофея.

Двамата финалисти имат два мача помежду си като са си разменили по една победа.