Джокович, Беретини, Рууд: Кои са най-печелившите тенисисти за 2021?

Сезонът в ATP тура приключи, а по традиция краят на годината е време за равносметки. Във време, в което все повече се говори за приходите на тенисистите, е интересно да отбележим, че през отминаващата година цели 37 играчи са спечелил над 1 млн. долара от наградни фондове. Един играч от тази група е генерирал повече приходи на двойки, отколкото на сингъл. Това е Пиер-Юг Ербер, който е изкарал 619 550 долара от турнири на двойки срещу 449 421 долара от индивидуалните надпревари.

В същото време 11 играчи са преминали границата от 2 млн. долара приходи. Кои обаче са десетимата тенисисти, заработили най-много през 2021 г. Предлагаме ви Топ 10 на най-печелившите тенисисти за тази година, с уточенението, че става въпрос единствено за приходи от наградни фондове.

10. Яник Синер

Общи приходи: 2 223 199 долара (Сингъл – 2 159 534; Двойки – 73 665)

Победи през годината: 46

Титли през годината: 4

Крайно класиране за сезона: 10

20-годишният Синер е най-младият играч в класацията. Неговите печалби за тази година съставят почти 2/3 от приходите от наградни фондове, които италианецът е генерирал за цялата си кариера до момента. През 2021 г. втората ракета на Италия спечели три ATP 250 турнира, включително този в София, както и ATP 500 надпреварата във Вашингтон. Синер достигна и до първия си Мастърс финал, но загуби от Хуберт Хуркач в битката за трофея в Маями. Освен това, възпитаникът на Рикардо Пиати е най-младият играч от 13 години насам, успявал да завърши сезона в челната десетка на ранглистата.

9. Хуберт Хуркач

Общи приходи: 2 313 289 долара (Сингъл – 2 173 247; Двойки – 140 042)

Победи през годината: 36

Титли през годината: 3

Крайно класиране за сезона: 9

Хуберт Хуркач бе една от приятните изненади на сезон 2021. Преди този сезон полякът имаше само един ATP 250 трофей във визитката си и никога не бе достигал до втората седмица на турнир от Големия шлем. През април обаче той триумфира на Мастърса в Маями, макар да бе едва 26-и по ранкинг сред участниците, като по пътя към титлата записа две поредни победи над играчи от Топ 10. Хуркач стана първият поляк от 2013 г. насам, достигнал до полуфинал на Уимбълдън, като в същото време спечели титлите в Делрей Бийч и Мец. Той е и първият представител на своята родина, завършвал сезона в Топ 10 на ранглистата.

8. Каспър Рууд

Общи приходи: 2 314 629 долара (Сингъл – 2 230 592; Двойки – 84 037)

Победи през годината: 55

Титли през годината: 5

Крайно класиране за сезона: 8

Друг тенисист, който отбеляза огромен прогрес тази година, е Каспър Рууд. Това лято норвежецът стана първият играч след Анди Мъри през 2011 г., спечелил ATP трофеи в три поредни седмици. Няколко месеца по-рано той триумфира и на турнира в Женева. Макар клеят да е любимата му настилка, Рууд записа силни резултати и на хард. Сред тях е осминафиналът на Australian Open, което е най-доброто му постижение на „мекйджър“ турнир до момента, както и титлата на ATP 250 турнира в Сан Диего през октомври, а миналата седмица се нареди сред най-добрите четирима на Финалите в Торино. Друго красноречиво доказателство за постоянството на норвежеца е фактът, че той достигна поне до четвъртфинал в пет от шестте Мастърс турнира, в които взе участие.

7. Камерън Нори

Общи приходи: 2 623 881 долара (Сингъл – 2 518 782; Двойки – 105 099)

Победи през годината: 50

Титли през годината: 2

Крайно класиране за сезона: 12

Настоящата първа ракета на Великобритания започна годината извън Топ 70, но впоследствие се превърна в един от най-прогресиращите играчи за 2021. Нори достигна до шест финала на три различни настилки, спечелвайки титлите в Лос Кабос и Индиън Уелс. През тази година настоящият №12 записа рекордните за себе си 50 победи, като две от тях бяха срещу играчи от Топ 10 – Доминик Тийм в Ница и Андрей Рубльов в Сан Диего.

6. Матео Беретини

Общи приходи: 3 231 908 долара (Сингъл – 3 201 126; Двойки – 30 782)

Победи през годината: 41

Крайно класиране за сезона: 7

Един чудесен сезон приключи злощастно за Матео Беретини, след като италианецът се оттегли контузен от Финалите в Торино. Преди това обаче той записа чудесен сезон на трева, като спечели титлата в Куинс и достигна до Финала на Уимбълдън. Римлянинът имаше с какво да се гордее и след турнирите на клей – титла в Белград, финал на Мастърса в Мадрид и четвъртфинал на Ролан Гарос. Беретини стана първият италиански тенисист, успявал три пъти да завърши годината в Топ 10 на ранглистата.

5. Андрей Рубльов

Общи приходи: 3 331 378 долара (Сингъл – 3 131 467; Двойки – 199 911)

Победи през годината: 49

Титли през годината: 1

Крайно класиране за сезона: 5

Рубльов е единственият играч в класацията, спечелил само една титла през годината. Това се случи през март, когато руснакът триумфира на турнира в Ротердам. След това той достигна до три финала – в Синсинати, Монте Карло и Хале. Най-доброто му класиране на турнирите от Големия шлем беше четвъртфиналът на Australian Open. Рубльов е играчът в класацията, генерирал най-много приходи от турнири на двойки. Заедно с Аслан Карацев той спечели титлата в Доха и игра финал в Индиън Уелс, а с Анастасия Павлюченкова триумфираха в олимпийския турнир на смесени двойки.

4. Стефанос Циципас

Общи приходи: 3 579 155 долара (Сингъл – 3 503 608; Двойки – 75 547)

Крайно класиране за сезона: 4

Подобно на Беретини, Стефанос Циципас бе принуден да прекрати участието си на Финалите заради контузия, но въпреки това може да отчете изминалия сезон като успешен. Гъркът достигна до полуфинал на Australian Open, а през пролетта бе само на сет от титлата на Ролан Гарос. Циципас игра общо девет финала, като спечели дебютния си Мастърс трофей в Монте Карло, след което триумфира и на ATP 250 турнира в Лион. През втората половина от годината обаче световният №4 не достигна до нито един финал и не записа нито една победа над играч от Топ 10.

3. Александър Зверев

Общи приходи: 6 420 344 долара (Сингъл – 6 361 173; Двойки – 59 171)

Победи през годината: 59

Титли през годината: 6

Крайно класиране за сезона: 3

Александър Зверев завърши сезона като първенец по отношение на броя победи и спечелени титли. Триумфът на Финалите донесе на германеца 2 143 000 долара и затвърди мястото му сред тримата най-печеливши тенисисти за годината. Преди да спечели титлата в Торино, Зверев завоюва два Мастърс и два ATP 500 трофея, като в същото време спечели златен медал на Олимпийските игри в Токио. Тези постижения го превърнаха в първия германец след Борис Бекер през 1994 г., завършил годината в Топ 3. През отминалия сезон Зверев изигра 20 мача срещу тенисисти от Топ 10, записвайки 12 победи.

2. Даниил Медведев

Общи приходи: 7 481 271 долара (Сингъл – 2 518 782; Двойки – 105 099)

Победи през годината: 58

Крайно класиране за сезона: 2

Над 1/3 от приходите на Даниил Медведев за годината дойдоха от един турнир. Триумфът на US Open донесе на руснака печалба от 2,5 млн. долара, като само шестима играчи от тура успяха да спечелят повече за целия сезон. Медведев достигна до заключителните сблъсъци на Australian Open, Мастърса в Париж и Финалите в Торино, като междувременно спечели Мастърса в Торонто, както и ATP 250 турнирите в Марсилия и Майорка. В резултат на всички тези успехи руснакът стана първият представител на своята родина от 21 години насам, завършил годината в Топ 2.

1. Новак Джокович

Общи приходи: 9 100 547 долара (Сингъл – 9 069 225; Двойки – 31 322)

Победи през годината: 51

Крайно класиране за сезона: 1

Новак Джокович участва в само 12 турнира за цялата година, но огромният успех в надпреварите от Големия шлем осигури на сърбина рекордното седмо завършване на сезона като №1 в света. Титлите от Australian Open, Ролан Гарос и Уимбълдън донесоха на Джокера около 6 млн. долара, а освен това той спечели и турнирите в Белград и Париж. По този начин Джокович продължава да бъде най-печелившият тениист в историята с общи приходи от 154 756 726 долара, което е с около 24 млн. долара повече от втория в класацията Роджър Федерер.