Джокович на шести пореден полуфинал в Париж след чиста победа над Бердих

Ролан Гарос, 1/4 финал
Новак Джокович – Томаш Бердих 6-3 7-5 6-3

Новак Джокович се класира за 6-ти пореден и общо 8-ми полуфинал на Ролан Гарос в кариерата си. Световният номер 1 постигна 24-та победа срещу Томаш Бердих и очаква победителя от мача Доминик Тийм – Давид Гофен в петък. Сърбинът се наложи с 6-3 7-5 6-3.

В първия сет чехът започна със сервиране на много високо ниво и удържаше подаването си до 3-3. В тилдъновия 7-ми гейм обаче Джокович пласира няколко маркови ретура и постигна първия пробив в мача. Последва серия от още 5 поредни гейма за сърбина, който движеше противника си по цялата ширина на корта благодарение на солидните си лифтирани удари, и подобно на Анди Мъри разнообразяваше разиграванията с къси топки.

При 4-2 гейма за Новак във втория сет неочаквано се стигна до 0-40 в неговото подаване. Първите две възможности бяха отразени, но при последната Бердих издържа в дългото разиграване и дочака грешка от форхенд.

Двамата задържаха подаванията си до 6-5 за Джокович, когато Бердих се срина и допусна поредица от непредизвикани грешки – нещо логично като се има предвид, че преди днешния двубой имаше само 2 победи от общо 25 изиграни мача помежду им.

Чехът започна обещаващо третия сет с пробив на 0, като най-после успя да пласира бекхенд уинър по правата – удар, който опитваше неуспешно няколко пъти по-рано в мача. Още в следващия гейм обаче Джокович получи точки за връщане на пробива. При първата допусна грешка от форхенд и разгневено захвърли ракетата си, но при втората Бердих сгреши къса, след като имаше предимство в разиграването, и резултатът в частта бе изравнен.

При 2-2 Бердих получи 2 шанса отново да излезе с пробив преднина, но благодарение на комбинация от добро сервиране и едно майсторско контра пие сърбинът се спаси. При резултат 3-3 мачът бе прекъснат за няколко минути заради позасилилия се дъжд.

Веднага след подновяването Томаш имаше половинчата възможност за пробив при 15-30 в сервис гейма на Джокович, но изпусна лесно бекхенд воле и сърбинът затвърди. Още в следващия гейм световният номер 1 стигна до 0-40 след грешки на чеха и уникален лоб от бекхенд. Първата точка за пробив бе спасена със сервис, но при втората възможност пробивът вече бе реализиран след форхенд встрани на Бердих.

При сервис за мача Джокович не показа колебания и след като изгуби първата точка, хладнокръвно довърши нещата за поредната си чиста победа над чеха. Така Джокович е само на две победи от първа титла на Ролан Гарос, с което ще успее да попълни и Кариерния си Шлем.