Джокович отново загуби сет, но и отново победи в Доха

Qatar Exxon Mobil Open,  1/4-финал
Новак Джокович – Николоз Басилашвили 4-6 6-3 6-4

Новак Джокович за втори пореден мач трябваше да наваксва сет пасив на турнира в Доха, но в крайна сметка отново напусна корта като победител, след като преодоля Николоз Басилашвили с 4-6 6-3 6-4 в спор за място на 1/2-финалите. Там победителят ще срещне Роберто Баутиста Агут.

Световният №21 започна да играе екстремно от първата точки, а всеки риск, който поемаше, се отплащаше. Грузинският тенисист поведе 2-0, а в третия гейм поведе 30-40, но не успя да реализира топката за двоен бейк – 2-1.

Любопитна статистика показа, че средната скорост на форхендите на Басилашвили е 142 км/ч, докато тази на Джокович е 118 км/ч. Защитата на сърбина обаче се пропукваше, а в много от точките световният №1 нямаше и какво да направи срещу агресията на съперника.

В шестия гейм Басилашвили изостана 15-40 и спаси първата точка за пробив. На втората конструира добра така и извади от корта опонента си, но неочаквано пропусна смач от идеална позиция – 2-4. Единият върнат брейк все пак не разколеба световния №21, който спечели сета с 6-4.

След почивката Ноле спечели подаването си на нула, а в следващия гейм поведе 30-40. На брейкбола Басилашвили пък направи двойна грешка и изостана 0-2.

Носителят на 14 титли от Големия шлем затвърди и не допусна спад почти до края, когато сервираше за сета. Тогава сърбинът изостана 30-40, но след маратонско разиграване Басилашвили пръв дръпна спуска от форхенд и сгрешки – 40-40. Новак си гарантира сетбол, а после с отличен сервис изравни израни сетовете – 6-3.

Третият сет тръгна с два разменени пробива – 1-1. В петия гейм Басилашвили отново се поддаде на напрежението и загуби подаването си, а на почивката даде воля на емоциите и счупи с крак една от ракетите си – 2-3.

Джокович пое контрола, след като затвърди за 4-2 и продължи солидно. При 5-4 сърбинът сервираше за победата и поведе 40-0 с три страхотни сервиса, преди да реализира първия си мачбол – 6-4.