Джокович пречупи Мъри във финала на Ролан Гарос и пренаписа историята!

Ролан Гарос, финал
Новак Джокович – Анди Мъри 3-6 6-1 6-2 6-4

Световният №1 Новак Джокович спечели първа титла на Ролан Гарос в кариерата си след триумф в четири сета над Анди Мъри с 3-6 6-1 6-2 6-4. Сърбинът бе загубил три финала в Париж в миналото и като предаде първия сет днес, изглеждаше сякаш историята може да се повтори, но оттам нататък Ноле бе безапелационен и попълни мечтания Кариерен Шлем. Джокович е петият тенисист в Оупън ерата, триумфирал във всички турнири от Големия Шлем, след Род Лейвър, Андре Агаси, Роджър Федерер и Рафаел Надал, а постижението му е още по-впечатляващо, защото в момента той държи титлите и от 4-те „мейджъра“.

Джокович започна вдъхновено мача с пробив на нула благодарение на две перфектни къси топки. Още в следващия гейм обаче авансът на сърбина бе заличен с великолепна комбинация къса – лоб на Мъри на брейкбола.

В следващите минути стана ясно, че Мъри е излязъл с много по-агресивна нагласа за този финал в сравнение с някои от по-ранните си мачове в турнира и шотландецът набързо дръпна с 4-1 гейма. От друга страна, притеснението и сковаността си личаха в играта на Джокович и той допускаше сериозно количество непредизвикани грешки, предимно от форхенд.

Световният номер 1 за първи път спечели подаването си в шестия гейм въпреки отличната игра в защита на Мъри. До края на сета и двамата имаха известни проблеми със сервирането си, но до нови възможности за пробив не се стигна и сетът  отиде за шотландеца – 6-3 след 48 минути игра.

Мъри потегли силно и втория сет и благодарение на любимия си минаващ удар от форхенд получи ранен шанс да пробие. Джокович отрази опасността с агресивна игра, а в следващия гейм на свой ред постигна брейк след няколко маратонски разигравания, сгрешена къса от Мъри и двойна грешка.

Тези два гейма сякаш преобърнаха движението и психологията на двубоя. Ретурите на Ноле станаха по-дълбоки, а опонентът му започна да допуска повече грешки от основната линия. Световният №1 реализира нов пробив при 4-1 след два уинъра от бекхенд по правата и режещ къс диагонал от форхенд като отговор на къса на Мъри. При сервис за частта Джокович хладнокръвно затвори гейма на 15 и резултатът в сетовете бе изравнен.

Серията на Ноле продължи и в третата част, където още в третия гейм сърбинът успя да пробие след две неумели излизания на мрежата на Мъри. Процентът на вкаран първи сервис на шотландеца бе твърде нисък в тези минути, а жестовете му към треньора му Джейми Делгадо ставаха все по-нервни.

Подобно на втория сет, двойният пробив не закъсня след може би отиграването на мача до този момент – екстремно къс диагонал от бекхенд след къса топка на Мъри при максимално разтегнато положение на тялото.

До края на частта най-силният британски тенисист имаше възможности да върне поне единия пробив, но сервисът на Джокович функционираше прекрасно и той затвори сета с 6-2 гейма, доближавайки се само на сет от мечтаната титла.

От ключово значение за Мъри бе да започне силно четвъртата част, след като бе загубил 12 от последните 15 гейма, но вместо това бе пробит още на старта след поредния уникален спринт на Джокович, помогнал му да отрази на пръв поглед печелившо стоп воле.

Умората вече се забелязваше в играта на световния №2, който трябваше да играе петсетови двубои още в първите два кръга срещу Радек Щепанек и Матиас Бург, а и сумарно бе прекарал близо 5 часа повече на корта от днешния си опонент.

Двамата задържаха сервисите си до 4-2 за Джокович, когато Мъри допусна нова серия грешки и с форхенд уинър по правата Новак получи възможност да сервира за титлата.

В следващите минути обаче, ръката на сърбина трепна и с минаващ удар от форхенд Мъри върна единия пробив – 3-5. Шотландецът трябваше да спечели следващия си сервис гейм, за да постави световния номер едно под огромно напрежение, и го стори със сервис гейм на 15.

При втория си опит Джокович отново започна нервно и загуби първата точка, но пореден великолепен къс диагонал от бекхенд му помогна да излезе напред в гейма и с още една смела атака достигна до 40-15 и две шампионски топки. И двете бяха пропилени след двойна грешка и бекхенд встрани. Умело излизане на мрежата му донесе още един мачбол и след поредното маратонско разиграване и грешка на Мъри, Джокович най-накрая спечели жадуваната титла пред развълнуваната френска публика, която не спря да го подкрепя през целия финал!

По този начин Новак Джокович спечели единствения турнир от Големия Шлем, който липсваше във витрината му, а това бе и 12-та „мейджър“ титла за него, с което Ноле се доближи само на още две победи от делящите втората позиция в тази класация Пийт Сампрас и Рафаел Надал и на пет от Роджър Федерер!