Джокович преодоля болките в рамото и ще играе с Вавринка

US Open, трети кръг
Новак Джокович – Денис Кудла 6-3 6-4 6-2

Новак Джокович изпита известен дискомфорт от контузията в рамото, но преодоля третия кръг на US Open и продължава да защитава титлата си без загубен сет. Световният №1 надигра Денис Кудла с 6-3 6-4 6-2 за малко повече от два часа и си гарантира среща със Стан Вавринка.

Топ поставеният получи травмата в предния кръг срещу Хуан Игнасио Лондеро и днес колебанията на сърбина дойдоха най-вече при изпълнението на сервис. Той направи осем двойни грешки в мача, но все пак успя да надделее над американеца за втори път в кариерата си от общо два мача.

С успеха Новак изпревари Пийт Сампрас на петото място по брой победи на US Open, като вече има в актива си 72. По този начин той си осигури сблъсък със Стан Вавринка, срещу когото има 19 успеха и 5 поражения. В Ню Йорк двамата са играли три пъти и световният №1 води с 2-1,  но последната им среща е финалът през 2016 г., който бе спечелен от швейцареца.

По-рано днес Стан Вавринка надделя над Паоло Лоренци с 6-4 7-6(9) 7-6(4) за три часа игра.

Джокович не даде точка на съперника в първите си две подавания, а в четвъртия гейм Кудла рискува прекалено много с два опита от бекхенд и се изправи пред точки за пробив. В последвалото разиграване световният №1 показа добра защита, излезе на мрежата и спечели размяна на технични удари, за да поведе с пробив и 3-1.

djokovic1

Американецът стабилизира играта си от основната линия и в някои случаи караше действащия шампион да се защитава. Джокович разчиташе много на сечен бекхенд и успяваше да се отбранява добре и да сменя темпото в разиграванията. В седмия гейм Кудла го подложи на истински тест, като стигна на два пъти до брейкбол, но и в двете ситуации топ поставеният се измъкна. Мрежата му помогна да завърши форхенд по диагонала и да поведе с 5-2.

Ретурите на световния №111 не бяха на добро ниво, а шампионът се възползва от това. Макар да направи 10 непредизвикани грешки в сета, Новак реализира 11 завършващи удара и приключи частта с 6-3.

В третия гейм след почивката световният №1 поведе с 40-15 от посрещане след две грешки на опонента, но самият той сгреши два подсечени бекхенда и Кудла отрази брейкболите, за да поведе с 2-1.

В следващото си подаване американецът се изправи пред нов труден тест, след като Джокович достигна негова къса топка и я завърши по диагонала. Кудла бе привикан на мрежата и разминат от шампиона, а след това непредизвикана грешка на 111-ия в света доведе до пробив за сърбина и аванс от 3-2.

Американецът също караше съперника да играе на максимума на възможностите си, когато заставаше да посреща сервиса му. При 3-4 Кудла направи най-доброто си изпълнение в двубоя – достигна почти невъзможна топка след воле на шампиона и го размина от движение, за да си осигури брейкбол. Директна точка от начален удар измъкна сърбина, но четвъртата му двойна грешка в мача даде нов шанс на 111-ия в ранглистата. И този път рецептата за Новак беше сервисът. След повече от 7:30 минути Джокович затвори подаването си и остана на гейм от успех във втората част.

Сърбинът не допусна изненада и се доближи само на сет от преминаване към осминафиналите – 6-4.

Джокович започна третия сет с пробив, но после изпита много затруднения да го затвърди. В първото си подаване след почивката той допусна няколко непредизвикани грешки, но Кудла не се възползва от двата брейкбола, които имаше на разположение.

Самият американец отрази точка за пробив в следващия си сервис-гейм и отново имаше шанс за брейк при 2-3, който бе отразен от шампиона. Новак изпитваше дискомфорт заради травмата, но успя да затвори мача с 6-2 в третата част и да продължи напред.