Джокович с юбилейна победа и полуфинал на Уимбълдън

Уимбълдън, четвъртфинал
Новак Джокович – Давид Гофен 6-4 6-0 6-2

Новак Джокович изигра много силен мач и надигра Давид Гофен на четвъртфиналите на Уимбълдън. Действащият шампион се наложи с 6-4 6-0 6-2 и постигна своята победа №70 в турнира.

Световният №1 се класира на своя 36-и полуфинал в турнирите от Големия шлем, а за девети път ще играе във финалната четворка в Лондон. Там негов съперник ще бъде Роберто Баутиста Агут.

Белгиецът започна мача по перфектен начин, но в средата на първия сет четирикратният шампион вдигна неимоверно нивото си и направи серия от 10 поредни спечелени гейма, която се оказа решаваща за изхода от двубоя. Гофен вече губи в общия баланс срещу Новак с 1-6, тъй като в първата им среща на трева допусна множество грешки и не успя да продължи към следващата фаза.

Джокович започна колебливо и допусна двойна грешка още в първото си подаване, а Гофен стигна до дюс. Белгиецът се движеше добре по корта и много добре преливаше от защита в атака, което изненадваше сърбина.

Световният №1 беше разминат на мрежата в първия си сервис гейм и макар да впечатли със защитните си действия, Гофен стигна до брейкбол след форхенд уинър по диагонала. Четирикратният шампион обаче насочи няколко перфектно пласирани сервиса, за да може да отрази общо две точки за пробив и да поведе с 2-1.

Goffin1

Правеше впечатление, че световният №23 връща опасни и дълбоки ретури в полето на съперника, като много от тях падаха в близост до линията. Беше по-агресивният тенисист, но фактът, че Джокович умееше да остава в разиграванията, го измъкна и в петия гейм.

При 3-3 Новак поведе с 30-0 след добри комбинации, но после Гофен го размина от форхенд, а грешка при къса топка от страна на сърбина изравни резултата. Белгиецът реализира уинър по правата, а впоследствие осъществи първия пробив в мача за 4-3.

Четирикратният шампион изпита известни проблеми с очите и показа, че не се чувства комфортно в следващия гейм. 23-ият в света обаче допусна двойна грешка, а топка на линията даде на Джокович шанс за рибрейк. Пропусна го, но скоро завърши акция на мрежата и веднага върна паритета – 4-4.

Шампионът започна внимателно да изгражда атаките си и завърши няколко лесни точки на мрежата в резултат от това. Опонентът му се подведе по това темпо и загуби следващото си подаване, за да позволи на Новак да открие частите с 6-4.

Серията на топ поставения продължи и след почивката. Двамата с Гофен вдигнаха публиката на крака в разиграване с два удара „хот-дог“, спечелено от Новак. При първото си заставане на посрещане сърбинът търсеше бекхенда на съперника и стигна до точка за пробив, след което я материализира при акция на мрежата, за да вземе преднина с 2-0.

Цялата тази поредица от последователни геймове за шампиона обезвери белгиеца и в играта му вече не се виждаше настроение. Новак продължи с тенденцията да разкарва опонента по целия корт и да излиза на мрежата. В четвъртия гейм Гофен допусна и няколко непредизвикани грешки и така изостана с 0-4.

Джокович поддържаше перфектна ефективност на първи сервис, а дори стигна до сетбол от посрещане при 5-0 след двойна грешка на Гофен и непредизвикана от форхенд. Отрази тази и още една опасност с уинъри от форхенд, но в крайна сметка шампионът завърши на мрежата и увеличи серията на девет поредни спечелени гейма, за да поведе с 6-0.

djokovic1

Световният №23 вдигна своето ниво на старта на третия сет, макар да изостана с 0-40. Той се възползва от няколко грешки на съперника, за да стигне до дюс, а после свали топката ниско в краката му и Джокович се изправи пред брейкбол. Отново постепенните нападения се оказаха ключът за световния №1 и поредицата му от спечелени геймове стигна до 10.

Белгиецът спря „черната серия“ за 1-1, но отново показа колебливи действия в следващото си подаване. Четирикратният шампион пласира два дълбоки удара и поведе с 30-0. Макар Гофен да се спаси с две топки на линията, той допусна нови две неточности, включително и двойна грешка, с която изостана с 1-3.

Световният №23 вече нямаше какво да губи и напарви няколко добри комбинации в следващия гейм, а двойна грешка на Джокович му позволи да стигне до точка за рибрейк. Последва директна точка от начален удар за сърбина, но впоследствие перфектната му защита се пропука. След няколко смача Гофен най-накрая завърши точката и отново получи шанс за пробив. Сервисът обаче се оказа верен помощник на топ поставения – 4-1.

При 5-2 Джокович стигна до мачбол от посрещане, след като пласира страхотно бекхенд воле. Последва грешка на Гофен и сърбинът спечели с 6-4 6-0 6-2.