Джокович се справи лесно с Шаповалов

Internazionali BNL d’Italia, втори кръг
Новак Джокович – Денис Шаповалов 6-1 6-3
Хуан Мартин дел Потро – Давид Гофен 6-4 6-2

Четирикратният шампион Новак Джокович започна участието си на Мастърса в Рим с победа. Световният №1 надигра Денис Шаповалов с 6-1 6-3 и си гарантира двубой срещу Филип Колшрайбер, който се справи с Марко Чекинато след 6-3 6-3.

Сърбинът записа шеста поредна победа и пренесе добрата си форма от Мадрид, където миналата седмица вдигна титлата.

Още в началото на мача Шаповалов започна с дълбоки удари от форхенд, които принуждаваха съперника да се защитава. Във втория гейм канадецът пласира два уинъра от форхенд, а след това и бекхендът му влезе в действие. Новак обаче умело се справяше от ретур и на три пъти стигна до брейкбол в четвъртия гейм след няколко грешки на световния №22. В крайна сметка Шаповалов допусна двойна грешка и така изостана с 1-3.

Младият канадец впечатли с минаващ удар от бекхенд в следващия гейм, но световният №1 тотално наложи своето темпо. Разигра по целия корт съперника в няколко поредни разигравания, завърши топки от смач и форхенд, за да затвърди пробива за 4-1.

Всичко това разстрои играта на Шаповалов и той допусна три грешки в следващото си подаване, за да изостане с 15-40. Джокович го предизвика да направи още една и така остана само на гейм от това да спечели първата част. Справи се с тази задача и поведе с 6-1 след комфортен гейм на нула.

Шаповалов не успя да намери темпото си и след почивката, а Джокович направи серия от 14-2 спечелени точки в последните 16 разигравания, за да стигне до нови два брейкбола. Световният №22 обаче вкара първия си сервис в решителните моменти и този път се измъкна.

Сърбинът не отпусна педала на газта и стигна до 40-0 от посрещане в третия гейм, след като достигна трудна къса топка и демонстрира брилянтно воле на мрежата. Шаповалов обаче отново имаше отговор – спаси трите точки за пробив, а след това и още една, като поведе с 2-1.

Джокович стигна до брейкбол и в седмия гейм и отново го пропиля. След това Шаповалов допусна двойна грешка и отново се изправи пред точка за пробив, а в следващото разиграване изкара топката със сантиметри в аут и изостана с 3-4.

Канадецът сервира за оставане в турнира при 3-5, но допусна две поредни грешки и отпадна.

Del Potro

Междувременно Хуан Мартин дел Потро постигна първа победа от февруари насам. Аржентинецът надделя над Давид Гофен с 6-4 6-2 на старта на надпреварата.

Кулата от Тандил страдаше дълго време от контузия в коляното и преди сезона на клей бе играл само в Делрей Бийч този сезон. Последната му победа бе именно там срещу Рейли Опелка, а преди седмица се завърна на корта в Мадрид, но загуби от Ласло Джере.

Сега обаче седмият поставен се завърна на победния път и на осминафиналите ще спори с Ник Кирьос или с Каспър Рууд.