Джокович завоюва титла №4 в Абу Даби с красив обрат срещу Андерсън

Mubadala World Tennis Championship, финал
Новак Джокович – Кевин Андерсън 4-6 7-5 7-5

Новак Джокович осъществи обрат над защитаващия титлата си на демонстративния турнир в Абу Даби Кевин Андерсън, като го надви с 4-6 7-5 7-5 на финала. По този начин световният номер 1 завоюва своя четвърти трофей от надпреварата и по този показател изравни Рафаел Надал. Южноафриканецът отрази четири мачбола в третия сет, но не успя да спре устрема на сърбина.

В първите няколко гейма двамата тенисисти заложиха на силен сервис и бързо приключване на разиграванията. Постепенно обаче Джокович успяваше да прави точките по-дълги и да разиграва Андерсън по корта, а това доведе до неминуеми проблеми за южноафриканеца.

Затова и световният номер 1 първи стигна до брейкбол при 2-1. Опонентът му обаче се измъкна с няколко добре пласирани сервиса и изравни.

Андерсън остана стабилен от основната линия и изчисти играта си от непредизвикани грешки. Това доведе до спад в играта на сърбина и шестият в света стигна до точка за пробив в деветия гейм. Южноафриканецът завърши с форхенд уинър по обратния диагонал, а в следващия гейм накара съперника да сгреши на два пъти и затвори сета с 6-4.

Без да има какво да губи, Джокович стана малко по-агресивен в началото на втората част. Стигна до брейкбол при 2-1, но Андерсън пак вкара в сила сервиса и го отрази.

До края на сета двубоят остана сравнително равностоен, но сърбинът уцели правилния момент да атакува и стигна до два сетбола при 6-5 и сервис на съперника. Световният номер 1 предизвика грешка на Андерсън и изравни – 7-5.

Пкфьаьвь

В решителната трета част Андерсън пръв стигна до брейкбол при 1-1, но световният номер 1 пак се измъкна от ситуацията. Статуквото не се промени, а двамата тенисисти стояха равностойно на корта.

Отново в най-ключовия момент сърбинът обаче бе на висота. Той стигна до два мачбола при 5-4, след като размина опонента си на мрежата, а Андерсън не достигна до топката и тя се заби в мрежата. Южноафриканецът отрази първата точка за спечелване на срещата, след което вкара мощен сервис и стигна до дюс.

Ноле обаче получи нов мачбол, след като съперникът му сбърка бекхенд в мрежата. Оръжието на шестия в света отново се оказа сервисът и той изравни геймовете за 5-5.

По-късно Андерсън сервираше за вкарване на сета в тайбрек, но пак даде два мачбола на съперника. Отрази първия от тях с блестящ форхенд по диагонала. В последвалото маратонско разиграване Джокович обаче изпълни брилянтен форхенд по диагонала и триумфира с трофея.

Преди това третото място в надпреварата спечели Карен Хачанов, който приключи своето дебютно участие в Абу Даби с успех над Доминик Тийм. Руснакът трябваше да се изправи срещу Рафаел Надал, но Матадора се отказа, за да запази сили. Мястото му зае Тийм и така наблюдавахме повторение на 1/4-финала. Австриецът пак се оказа губещ – с 3-6 6-4 [3-10].