Джон Милман е на 1/4-финал в София след драматична победа над Жил Симон

Sofia Open, 1/8-финал

Джон Милман – Жил Симон 7-5, 6-7(3), 6-2

Втората ракета на Австралия Джон Милман се класира за 1/4-финалите на Sofia Open след драматична победа в три сета над Жил Симон. И двамата опоненти дадоха всичко от себе си и показаха тенис на много високо ниво, но в крайна сметка австралиецът бе този, който надделя след повече от три часа игра.

В следващата фаза световният №38 ще се изправи срещу Вашек Поспишил.

Ключови за успеха на Милман бяха реализираните на втори сервис точки, където аватралиецът имаше огромно превъзходство, регистрирайки 66% ефективност срещу доста по-скромните 43% на Симон. Французинът улесни значително задачата на своя опонент като направи цели 12 двойни грешки, докато Милман допусна само една. Симон бе много по-прецизен при възможностите си за пробив (60%:38%), но това не му помогна да компенсира множеството си грешки и да избегне поражението.

Милман поведе с 2-1 в началото, като любопиното бе това, че първите три гейма в мача бяха спечелени на нула. Веднага след това Симон осъществи пробив и поведе с 4-2, но Милман осъществи зрелищен обрат, печелейки следващите три гейма. Французинът прекъсна серията на опонента си и изравни резултата, но Милман стигна до нов пробив, който се оказа решаващ за успеха му в сета.

Силната серия на Милман продължи с ранен пробив във втория сет, довел до преднина от 2-0 в негова полза. Вендага след това обаче Симон изигра най-силния си период в мача и обърна резултата, повеждайки с 4-2. Подобно на първия сет обаче французинът си позволи отпускане и Милман отново проби, правейки резултата 5-4 в своя полза.  Симон изравни геймовете, но австралиецът спечели единадесетия на нула, след което стигна до два мачпойнта, но Симон избегна опасността и стигна до тайбрек, който спечели със 7-3.

В заключителния сет Милман отново взе инициативата, като осъществи пробив и поведе с 2-0. В третия гейм австралиецът пропусна брейкпойнт и позволи на Симон да намали резултата, но след това шампионът от Нур-Султан отново се развихри и на практика уби интригата, като поведе с 5-1. В седмия гейм Симон отново показа невероятен характер, като спаси още два мачбола и намали резултата, но в осмия Милман отново „настъпи газта“ и приключи срещата при петия си опит.