Една победа дели Роджър от осма титла в Базел

Swiss Indoors Basel, 1/2-финал
Роджър Федерер – Давид Гофен 6-1 6-2

7-кратният шампион на турнира в Базел спечели 1/2-финалния си двубой срещу Давид Гофен с 6-1 6-2. Победителят доминираше през цялото време и ще спори за титлата с Хуан Мартин дел Потро. През сезона това ще е осми финал за Федерер, а предстоящият мач ще е 13-и финал за него на Swiss Indoors Basel и №144 в кариерата му.

Маестрото и Кулата от Тандил имат общо 23 мача в общия си баланс, като швейцарецът води със 17 на 6 победи. Този сезон двамата с срещнаха три пъти – Федерер победи в Маями и Шанхай, но отстъпи на 1/4-финал на US Open.

Бившият №1 бе под пара от самото начало и затрудни белгиеца още в първия му сервис гейм, но Гофен се измъкна, след като отрази брейкбол – 1-1.

Спасение обаче нямаше в следващия случай, в който вкарваше топката в игра – Давид навакса от 15-40, стигайки до дюс, но после се трябваше да отразява нов брейкбол и се провали – 1-3.

19-кратният шампион от Големия шлем сервираше за затвърждаване, а началният му удар не даде шанс на съперника да играе – 4-1. Роджър тепърва набираше инерция и безпроблемно постигна двоен брейк.

Така при 5-1 сервираше за първия сет и го взе – 6-1.

Съотношението на силите не се промени след почивката, а Маестрото наложи контрола си още в началото, повеждайки 2-0.

Новините за Давид Гофен не ставаха по-добри, а световният №10 извади труден трети гейм, за да откри сметката си. В седмия гейм обаче Роджър го проби за втори път – 2-5, а после Маестрото сервираше за място на финала и завърши с протоколен гейм – 6-2.