Фаворитът е извън турнира: Хуркач изненада Рубльов и е на финал в Маями

Miami Open, полуфинал
Хуберт Хуркач – Андрей Рубльов 6-3 6-4

Хуберт Хуркач отстрани осмия в света Андрей Рубльов в Маями и е на една победа от първа Мастърс титла. Полякът се наложи с 6-3 6-4, което му осигури финал с Яник Синер.

26-ия поставен обича да играе във Флорида, като това е деветата му поредна победа там, а десетата би била и най-голямата в кариерата му.

Хуркач бе изключително агресивен от основната линия, реализирайки 25 уинъра, докато съперникът му така и не намери ритъма си в срещата и не успя да покаже най-доброто от себе си на зрителите.

„Това означава много за мен, особено след като спечеленият трофей в началото на сезона бе последван от няколко лоши двубоя,“ заяви Хуберт на корта след успеха. „Много съм щастлив, че продължавах да опитвам да подобрявам играта си и да се стремя да бъда по-добър тенисист. Тази победа е от огромно значение за мен.“

След като спря сочения от мнозина за фаворит Рубльов, целта му е да лиши Яник Синер от възможността да се превърне в най-младия шампион в историята на турнира. Само преди седмица двамата финалисти си партнираха на двойки в Дубай, докато сега ще бъдат от различни страни на мрежата.

Хуркач започна ударно полуфинала, натискайки опонента от първата минута. Това рефлектира и върху резултата, като му донесе ранен пробив и аванс от 3-0. Ситуацията бе нова за Рубльов, който бе загубил подаването си само на два пъти през цялата надпревара.

Полякът достигна до 5-1 и трябваше да запази концентрация, за да спре късния щурм на съперника си в сета. Четвъртият в схемата спаси пет сетбола и намали разликата, но не успя да обърне.

Началото на втората част бе сходно, като Хуркач отново отбеляза ранен пробив, нарушавайки темпото на Андрей с излизания на мрежата. И този път Рубльов се опита да заличи пасива си в последните геймове, но два спасени мачбола и три шанса да изравни резултата не му бяха достатъчни – 6-3 6-4.