Федерер изгуби първи сет от Миша Зверев, но откри сезона си на трева с победа

MercedesCup, първи кръг
Роджър Федерер – Миша Зверев 3-6 6-4 6-2

Роджър Федерер не впечатли особено с играта си в първия си мач за сезона на трева за 2018 г., но все пак пребори Миша Зверев и е на четвъртфинал. Маестрото загуби сет от германеца за пръв в кариерата си, но в крайна сметка се наложи с 3-6 6-4 6-2.

Началото бе по-добро за топ поставеният тенисист, който атакуваше успешно постоянно излизащия на мрежата си съперник и още в откриващия гейм видяхме два брейкбола, които обаче бяха спасени.

Брилянтен ретур с бекхенд по правата даде аванс от 30-0 на Федерер при 2-2, но два големи сервиса доведоха до равенство. Последва обаче нов печеливш бекхенд ретур и брейкбол за Маестрото. Швейцарецът отново атакува още от първия удар, но не намери корта. Въпреки това световният номер 2 продължаваше да създава проблеми на опонента си от ретур и скоро стигна до нов шанс за пробив – спасен с чудесна игра на Зверев на мрежата. Въпреки затрудненията, Миша продължи да играе сервис-мрежа и в крайна сметка измъкна 8-минутния пети гейм на мача след шестия дюс – 3-2.

Германецът издържа и в следващото си подаване, след което дойде интересен момент. Точно 2 минути бяха нужни на 54-ия в света, за да пробие съперника си на 0, благодарение на няколко непредизвикани грешки – 5-3. Получил шанса да сервира за сета, Зверев бе безпогрешен и отново не загуби точка – 6-3. Това бе първият сет на негова сметка в шестте мача срещу Федерер.

И втората част не започна по най-позитивния начин за 20-кратния шампион от турнири от Големия шлем. При 40-30 в негова полза опонентът му реализира хубав минаващ удар, а след това видяхме поредната непредизвикана грешка от ракетата на Роджър – брейкбол. Спаси се с неспасяемо воле, но нов аут от форхенд го накара да изчака още един дюс, преди да затвори гейма – 1-0.

Рамката на ракетата попречи при първия брейкбол, а при втория швейцарецът пресили ретура си. Последваха обаче две прекрасни посрещания и пробивът стана факт – 4-2. Въпреки този позитивен развой, Федерер продължаваше да показва по-скоро разочароваща игра и нова поредица от непредизвикани грешки, придружена от лошо обжалване, даде три шанса за рибрейк за по-големия от братята Звереви. Първият не бе материализиран, но при втория видяхме уинър  – 4-3.

Все пак Маестрото проби на 0 при 5-4 в своя полза и прати мача в трети сет. Там той вдигна малко оборотите и пр 2-1 отново спечели гейм от посрещане на 0. Съперникът му не спря да се бори и при 2-4 получи своя шанс да върне брейка, но  Федерер игра сервис мрежа на втори сервис и завърши на мрежата , за да се измъкне.

При 30-30 в осмия гейм Миша Зверев допусна грешка и Роджър Федерер не пропусна да спечели първата си победа на трева за сезона – 3-6 6-4 6-2.