Федерер пропусна два мачбола и загуби от Тийм

Mutua Madrid Open, 1/4-финал
Роджър Федерер – Доминик Тийм  6-3 6-7(11) 4-6

Роджър Федерер отпадна на 1/4-финал на Мастърс турнира в Мадрид при първата си надпревара на клей от повече от две години. Бившият №1 пропусна два мачбола в тайбрека на втория сет и загуби от Доминик Тийм с 6-3 6-7(11) 4-6. В спор за място на финала австриецът среща Новак Джокович.

Швейцарецът започна и втория си мач в Мадрид тази година изключително добре, като само за 19 минути поведе 3-0 гейма. Маестрото добре показа, че е излишно да се задържа в продължителни разигравания и налагаше стил, който не е типичен за игра на клей.

Бившият №1 продължаваше с бързите точки и излизанията на мрежата, като най-впечатляващото беше, че до 4-1 нямаше пропуснат първи сервис. До края швейцарецът не предостави шанс на съперника си в подаванията – 6-3.

federer roger

Интересно да се отбележи след първата част е, че при загубен първи сет срещу играчи от топ 10 Доминик Тийм има баланс от три победи и 29 поражения. И трите му успеха обаче са срещу Федерер.

След подновяването на играта Маестрото продължи да вкарва над 75% първи сервис, като показателите му в кариерата при поддържане на такова ниво на начален удар са 49 победи и 2 загуби. Иначе частта започна първо с трудност за Федерер, който за 1-1 извади подаването си от 15-40, а в шестия гейм навакса от 0-40 за 3-3.

В следващите няколко гейма бяха белязани едновременно от силно сервиране от страна и на двамата, но и от слабо посрещане на моменти – 6-6. Федерер няма спечелен тайбрек срещу Тийм (0-2), а в дългия гейм сега стартира с аванс от 3-0, който загуби. Впоследствие носителят на 20 титли от Големия шлем отрази четири сетбола – 9-9. При 11-11 обаче реши на втори сервис да излезе на мрежата и бе разминат, а после опонентът му сложи край на частта – 6-7(11).

В решителните сетове този сезон балансът на Роджър е 4-1, а на Доминик – 5-1.

Световният №5 вдигна нивото на ретурите си и още в първия гейм стигна до брейкбол, но го пропусна. В третия обаче натискът му даде резултат и австриецът проби за 2-1. В осмия гейм Роджър осъществи рибрейк, но в подаването си след това изостана 0-40, като на третия брейкбол съперникът му пласира неспасяем ретур. Така при 5-4 Тийм сервираше за мача и се справи – 6-4.