Федерер спечели с лекота повторението на финала от 2017 г. срещу Вавринка

BNP Paribas Open, трети кръг
Роджър Федерер – Стан Вавринка 6-3 6-4

Роджър Федерер спечели повторението на финала в Индиън Уелс от 2017 г. срещу своя сънародник Стан Вавринка. Преди две години Маестрото триумфира в два сета и вдигна петата си и засега последна титла на BNP Paribas Open, а сега продължи към осминафиналите със същия резултат, и то само за 59 минути. Четвъртият поставен надделя с 6-3 6-4 в мач с невероятни разигравания и високо темпо, като по този начин записа 22-ата си победа над този опонент.

Интересното е, че това бе четвъртата им среща в надпреварата, като Стан не е записвал нито един успех. В общия баланс Маестрото вече води с 22-3, а на твърди кортове – със 17-0.

В следващата фаза от турнира победителят си гарантира сблъсък с 22-ия поставен Кайл Едмънд, който се нуждаеше от малко над час, за да отстрани Раду Албот с 6-3 6-3.

Двамата швейцарци взеха убедително първите си подавания, но Федерер дочака своя шанс в четвъртия гейм, когато натисна спусъка от форхенд и стигна до два поредни брейкбола. Непредизвикана грешка обаче остави Стан в играта, а веднага след това трикратният шампион от Шлема вкара сервиса в действие и се измъкна. Маестрото се добра до нова възможност за пробив, но сънародникът му отново имаше отговор и изравни за 2-2.

20-кратният „мейджър“ шампион продължи с разнообразната игра и поведе с 40-0 в петия гейм. Сервисът на Вавринка не сработи в това негово подаване и след две непредизвикани грешки по-младият швейцарец изостана с пробив – 2-4.

Даде обаче знаци на добро настроение с минаващ удар от форхенд в началото на следващото подаване на Федерер. Това се оказа единствената му точка в гейма, а Маестрото продължи да приключва изключително бързо повечето разигравания. Петкратният шампион сервира умело и приключи първата част с 6-3 след игра на мрежата за едва 29 минути.

Интересното е, че в този първи сет Вавринка реализира повече уинъри от сънародника си – 7 срещу 5, но направи и двойно повече грешки – 13 на 6.

wawrinka

След подновяването на играта Федерер отново показа, че иска този мач да приключи възможно най-бързо. Той натисна съперника от форхенд и реализира хубав уинър по диагонала, а след това Стан допусна мисхит от фрхенд, предоставяйки на петкратния шампион последователни точки за пробив. Спаси първата, но при втората отново сгреши топка в аут и Маестрото се озова напред с 2-1.

Световният №40 в никакъв случай не се бе предал и поведе с 30-15 от посрещане в шестия гейм. Сгреши обаче топка в аут, след което не сполучи при прехвърлящия си удар и трябваше да изчака следващ шанс за рибрейк.

Вавринка стори всичко, което се изискваше от него, за да се задържи в двубоя, но нова възможност за връщане на пробива така и не дойде. Федерер остана концентриран и бързо завършваше разиграванията, използвайки солидния си сервис, като затвори двубоя с гейм на нула – 6-3 6-4.