Федерер загуби първи сет през седмицата, но се справи с Манарино

SWISS INDOORS BASEL, 1/4-финал
Роджър Федерер – Адриан Манарино 4-6 6-1 6-3

Адриан Манарино затрудни доста Роджър Федерер на четвъртфиналите в родния град на Маестрото, но швейцарецът продължава в Базел след 4-6 6-1 6-3 над французина.

Световният №28 изигра поредния си силен мач през сезона и наказа Федерер при първото му колебание в първия сет, но след това не успя да продължи инерцията си.

В деветия гейм при 4-4 Федерер изостана с 0-40, след което не влезе първият му сервис. Манарино изпрати дълбок ретур на втория начален удар на швейцареца и след грешка от бекхенд на Маестрото проби на нула. Французинът загуби първата точка в гейма, в който подаваше за сета, но след това не показа никакви слабости в началния си удар и затвори частта след точно половин час на корта.

Със страхотен бекхенд уинър Роджър стигна до първата си точка за пробив в мача във втория гейм на втория сет, но Манарино отвърна с ас. Федерер не се отказа да преследва пробива и от втория си шанс успя. Само 20 минути след началото на втория сет Федерер вече водеше с 5-0 с два затвърдени пробива. Единственото, което успя да стори Манарино, бе да запише почетен гейм – 1-6.

Още на старта на решителния сет Роджър си оситури нови две точки за пробив при 15-40. Французинът обаче стигна до дюс, след което удържа подаването си. В шестия гейм швейцарецът се оказа изоставащ с 0-30, а малко по-късно с убедителна атака на мрежата Манарино стигна до два брейкбола – 15-40. С добър сервис и щастлива къса Маестрото изравни, след което взе гейма си – 3-3.

Последва маратонска битка, в която Роджър пропусна един шанс да пробие, но при втория успя след бекхенд уинър. 19-кратният шампион от Шлема затвърди за 5-3 и до края не само че не изпусна преднината си, но затвори двубоя с нов пробив.