Фонини детронира шампиона Аржентина насред Буенос Айрес

Купа „Дейвис“, Световна група
Аржентина – Италия 2-3
Гуидо Пея – Фабио Фонини 6-2 6-4 3-6 4-6 2-6

Фабио Фонини се пребори със здравословни проблеми, за да се превърне в героя за Италия в Купа „Дейвис“. Втората ракета на гостите навакса пасив от 0-2 сета и след 4 часа и 15 минути на корта пречупи Гуидо Пея с 2-6 4-6 6-3 6-4 6-2, което означаваше и че „скуадрата“ детронира шампиона Аржентина насред Буенос Айрес.

Фонини не излезе в първия си мач на сингъл заради гастроентерит и бе заменен от Андреас Сепи, а италианците поведоха с 2-0 в серията, само че домакините изтръгнаха две петсетови победи в следващите мачове и драмата бе пълна. Гостите решиха да заложат на Фонини в решаващата битка, което поне в първия час и половина на двубоя с Пея изглеждаше като грешка.

Аржентинецът скоростно поведе с 4-0 гейма в откриващия сет и го затвори с 6-2. Фонини успя да пробие за 3-1 след почивката, само че допусна обрат и предаде и втората част с 4-6 за радост на феновете по трибуните в Буенос Айрес. Фабио обаче не се пречупи психически, стабилизира играта си и изтръгна третия сет с 6-3 след едничък пробив за 5-3. Италианецът се откъсна рано напред с 3-1 в четвъртата част и я затвори с 6-4, а балансът на силите на корта вече се обръщаше безвъзвратно.

Фонини потегли вдъхновено в петия сет и макар да изпусна два брейкбола в първото подаване на Пея, наниза пет поредни гейма от 1-2 до 6-2 и прати Италия на четвъртфинал срещу Белгия.