Фонини наелектризира италианската публика и обезличи Мъри в Рим

Internazionali BNL d’Italia, втори кръг
Фабио Фонини – Анди Мъри 6-2 6-4

Фабио Фонини „взриви“ трибуните на централния корт в Рим, справяйки се по категоричен начин със световния №1 Анди Мъри 6-2 6-4, като така британецът се превърна в първия шампион в надпреварата, отпадащ в откриващия си мач, от Рафа Надал през 2008 г. насам.

Италианецът напълно обезличи съперника, демонстрира безапелационен тенис, а в трудните моменти бе брилянтен. Победителят посвети успеха на нероденото си дете, очаквайки след броени дни да стане баща.

Световният №1 започна колебливо и нямаше как да му се размине. Италианецът проби за 1-0, а после взе подаването си, което наелектризира публиката и даде още сили на Фонини.

Първата ракета на Великобритания не се представяше чак толкова лошо, но на фона на брилянтния тенис на 29-ия в света, Мъри просто не намираше начин да противодейства и изостана 0-4.

Фонини се движеше отлично, намираше линиите и от трудни позиции и сменяше умело ритъма и посоката на разиграванията, което определено действаше разколебаващо на световния №1.

В шестия гейм ретурите на британеца станаха много ефективни и той стигна поведе 40-30. На следващата точка обаче представителят на домакините пое контрол и с форхенд уинър по диагонала се спаси. Фонини взе предимство, а на геймбола след хубав сервис, игра дълбок форхенд по диагонала, който му даде време да излезе на мрежата и да реализира с воле – 5-1.

При аванс от 5-2 Фабио сервираше за сета, поведе 40-0 а на първата точка за приключване на частта наказа къс ретур на Анди с форхенд уинър по обратния диагонал.

Двамата взеха подаванията си на старта на втория сет, а в третия гейм Фонини стигна до брейкбол. В следващото разиграване няколко прецизни бекхенда на италианеца извадиха от баланс Мъри, който накрая сбърка – 1-2.

Световният №1 не сменяше тактиката си, надявайки се нивото на съперника да падне, но това просто не се случваше. Напротив, Фонини заигра тенис, който действаше обезверяващо за съперника.

При 30-15 в петия гейм Фабио изгради постепенна атака, прати Мъри далеч зад основната линия, и реализира точката, за да си осигури две точки за двоен брейк. Шотландецът отрази първата опасност, а на втората сякаш бе покрил добре мрежата, но само изгледа пасинг шота от дъното на корта – 1-4.

В следващия гейм Мъри стигна до брейкбол, който обаче съперникът му отрази с впечатляващ дроп шот. Ас и уинър №18 пък пратиха гейма в актива на Фонини.

При аванс от 5-2 представителят на домакините сервираше за мача, като отрази два брейкбола, но на третия пресили бекхенд. Все пак, Фонини имаше нова възможност да подава за победата при 5-4, като този път дръпна 40-15 и без да влиза в разиграване приключи мача.