Фонини пречупи Тийм в клей класика, Иснър отпадна

Internazionali BNL d’Italia, втори кръг
Фабио Фонини – Доминик Тийм 6-4 1-6 6-3

Фабио Фонини зарадва сънародниците си с драматичен успех над Доминик Тийм с 6-4 1-6 6-3 във втори кръг на турнира от сериите „АТП Мастърс 1000“ в Рим. Двубоят бе на изключително високо ниво и показа цялата красота на тениса на червени кортове.

Представителят на домакините изигра чудесен първи сет, в който бе по-разнообразният тенисист от дъното на корта. Фонини постигна решителен пробив в деветия гейм след грешка от бекхенд на Тийм и минути по-късно затвори частта на собствен сервис след 42 минути игра.

Последва спад в играта на италианеца и финалистът от Мадрид веднага се възползва, за да отвори преднина от 3-0 гейма във втория сет. Тийм пласира майсторски ретур уинър от форхенд, за да получи брейкбол и в следващото подаване на своя опонент. С нова атака от форхенд австриецът се възползва моментално от възможността и авансът му набъбна на 4-0.

Фонини доигра лежерно сета, очевидно мислейки за решителната трета част, но все пак избегна нулата и взе веднъж подаването си за крайното 6-1.

Очаквано, италианецът възвърна концентрацията си и стартира силно финалния сет. Публиката вече се намесваше все повече и повече в мача, подкрепяйки бурно местния любимец, и вдъхновеният Фонини пръв достигна до шансове за пробив при 3-2 в своя полза. Тийм обаче демонстрира шампионско хладнокръвие и спаси общо пет брейкбола, за да изравни – 3-3.

Както често се случва в подобни ситуации, още в следващия си сервис гейм Фонини имаше проблеми и изостана с 15-40 след феноменална защита на австриеца. Вбесеният италианец изстреля топка към трибуните и получи официално предупреждение от съдията на стола, но отнякъде намери сили да обърне гейма и отново поведе – 4-3.

Благодарение на фантастичен лоб от бекхенд представителят на домакините си заслужи нови два брейкбола в гейм №8. Първият отново бе спасен от Тийм с помощта на солиден смаш, но при втория австриецът изкара встрани форхенда си и пробивът най-после стана факт – 5-3.

Фонини поведе с 40-0, сервирайки за мача, под бурните овации на публиката, а Тийм удари ракетата си на няколко пъти в земята и я подари на зрител от първия ред. Първите два мачбола бяха пропиляни, но при третия италианецът пласира неспасяем сервис и вдигна победоносно ръце за радост на домакините.

В следващия кръг Фонини ще се изправи срещу Петер Гойовчик. По-рано през днешния ден Джон Иснър бе отстранен от Алберт Рамос – 6-7(5) 7-6(2) 7-6(5). Испанецът очаква победителя от мача между Новак Джокович и Николос Басилашвили.