Франция отстрани Канада, Яник Ноа се прицели в титлата

Купа „Дейвис“, Световна група
Франция – Канада 3-0
Цонга/Гаске – Поспишил/Бестер 7-6(4) 6-1 7-6(4)

Яник Ноа дебютира по перфектния начин начело на отбора на Франция за купа „Дейвис“, след като домакините днес фиксираха резултат от 3-0 и са недостижими в серията с Канада. По желание на новия капитан на „петлите“, Гваделупа прие двубоите,  защото климатът на острова позволява по това време на годината да се играе на клей на открито, а гостите пристигнаха без контузената си звезда Милош Раонич.

Французите поведоха с 2-0 още в първия ден, а днес Джо-Вилфрид Цонга и Ришар Гаске обезмислиха неделните срещи на сингъл, след като се справиха с Вашек Поспишил и Филип Бестер със 7-6(4) 6-1 7-6(4). Мачът започна с по един разменен пробив, а „петлите“ се измъкнаха от четири сетпойнта при 4-5, за да стигнат до тайбрек, където измъкнаха сета със 7-4 точки.

Цонга и Гаске доминираха след почивката и Джо-Вилфрид затвори втората част с мощен сервис по диагонала за 6-1 гейма. Третият сет протече далеч по-равностойно, като френското дуо си подсигури победата с едничък минипробив за 7-4 точки в тайбрека. „Петлите“ очакват на четвъртфинал Германия или Чехия, където в момента гостите водят с 2-1 в Хановер.

След триумфа, Яник Ноа не скри амбициите си за титла в тазгодишното издание на купа „Дейвис“: „С напредването на турнира мачовете ще стават по-тежки. Очаква ни труден четвъртфинал срещу Германия или Чехия, но момчетата са в добра форма. Ако сме готови психически, трябва да спечелим без значение от противника. С цялото ми уважение към останалите отбори, но смятам, че имаме качествата да спечелим турнира.“