Французите взеха мача на двойки и са на победа от триумфа

Купа „Дейвис“, финал
Ришар Гаске/Пиер Юг-Ербер – Рубен Бемалманс/Йорис Де Луур – 6-1 3-6 7-6(2) 6-4

Отборът на Франция се доближи на една победа от спечелването на Купа „Дейвис“. Французите поведоха на Белгия с 2-1 след мача на двойки в Лил, в който Ришар Гаске и Пиер Юг-Ербер се справиха с Рубен Бемалманс и Йорис Де Луур с 6-1 3-6 7-6(2) 6-4. Така „петлите“ могат да триумфират още след първия сингъл утре между Цонга и Гофен.

Французите започнаха с рутинно подаване на 15 – Ербер сервираше, а на Гаске му се наложи да играе с топката чак в последната точка от гейма. Доброто начало за тях продължи, като поведоха с 30-0 на чуждото подаване. Две непредизвикани грешки доведоха до равенство в резултата, но хубав ретур на Ербер донесе първия брейкбол в двубоя. При решаващото разиграване Гаске насочи топката точно в центъра на мрежата – между двамата белгийци. Те не успяха да се разберат и тя прелетя зад тях – 2-0.

Представителите на Франция също изостанаха с 0-30, но успяха да се преборят и да затвърдят пробива. Успяха да пречупят съперниците си отново и след 16 минути игра вече водеха с 4-0, обратът в сета изглеждаше почти непостижим. Първата точка за спечелване на частта дойде още на сервис гейма на белгийците, но Бемалманс се справи добре на мрежата. Гаске продължаваше да се отблагодарява на Ноа за доверието и издейства нов със солиден бекхенд по правата, но отново не успяха да реализират. Две поредни безупречни отигравания на Рубен на мрежата помогнаха на отбора на Белгия най-после да се разпише на таблото.

Последва убедително представяне на Ришар на начален удар и край на първия сет – 6-1.

Втората част започна при по-изравнени сили. Противно на развитието в първата част, белгийците първи се добраха до брейкбол. При 1-2 Ербер направи две непредизвикани, което доведе до 15-40. Първата точка за пробив бе спасена, но при втората удар на Пиер излетя в аут. Французите стигнаха до дюс в следващия гейм, а след това Ербер се реваншира и завърши с форхенд между двамата си съперника. Брейкболът бе спасен, за до следващия и трябваше да чакаме почти 5 минути, преди да се изправим пред следващия. При втората си възможност френските национали не сгрешиха и постигнаха рибрейк – 2-3.

Интригуващите моменти в сета не приключиха, като при 15-15 Де Луур реализира великолепен уинър в края на разиграване, продължило 20 удара. Стигна се до нов брейкбол и нова двойна грешка порази Франция – 2-4. Белгийците първи прекъснаха поредицата от брейкове и се доближиха на гейм от спечелването на частта и малко по-късно изравниха резултата.

Третата част бе изключително оспорвана и продължи повече от един час. Белгийците пробиха първи в седмия гейм и затвърдиха на нула – 5-3. В десетия гейм те сервираха за спечелването на частта и обрат в резултата в сетовете, но представителите на домакините се справиха, а малко по-късно взеха категорично тайбрека със 7-2, след като дръпнаха с 5-0 и рано предрешиха изхода му.

В четвъртия сет белгийците пропуснаха два брейкбола при 15-40 в шестия гейм, след което допуснаха пробив, а с гейм на нула Гаске и Ербер затвърдиха за 5-3. Това се оказа решаващо и след още един разменен гейм домакините затвориха мача след повече от три часа на корта.