Фриц и Руне започнаха с обрати в Акапулко

Abierto Mexicao Telcel, първи кръг

Тейлър Фриц – Джон Иснър 3-6, 6-3, 6-4

Холгер Руне – Бен Шелтън 6-7(7), 6-4, 6-2

Тейлър Фриц започна участието си на ATP 500 турнира в Акапулко с победа над своя сънародник Джон Иснър. Третият поставен загуби откриващия сет, но впоследствие два пробива му бяха достатъчни, за да осъществи пълен обрат и да намери място в следващата фаза, като в същото време спечели първия си мач като играч от Топ 5.

Там негов опонент ще бъде Денис Шаповалов, който отстрани Миомир Кецманович.

Иснър записа повече асове (9-4) и уинъри (38-23), но въпреки това Фриц имаше лек превес по отношение на общия брой спечелени точки (82-80). Шампионът от Индиън Уелс спечели 85% от точките си на първи сервис (47/55) и реализира две от трите си възможности за пробив (67%), докато Иснър оползотвори един от своите четири брейкпойнта (25%).

След като в първите седем гейма пред никой от опонентите не се откри шанс за пробив, Иснър стигна до три поредни брейкпойнта. Фриц спаси първите два, но въпреки това световният №38 постигна целта си, а впоследствие затвърди брейка с гейм на нула и по този начин спечели първия сет с 6-3.

Втората част протече по аналогичен сценарий, но при разменени роли – пробив в осмия гейм наклони везните в полза на Фриц, след което роденият в Санта Фе тенисист се възползва от възможността да сервира за сета, спечелвайки на нула подаването си за 6-3.

В заключителния сет равенството се запази до 4-4, като в седмия гейм Фриц пропусна точка за пробив. Третият поставен реализира брейк за 5-4, но веднага след това Иснър стигна до възможност да възстанови равенството. Шампионът от Индиън Уелс обаче не позволи на опонента си да стигне до нов пробив и триумфира с 3-6, 6-3, 6-4 след 1 час и 47 минути на корта.

В очаквания с огромен интерес мач между две от най-ярките млади звезди в Тура, Холгер Руне надделя в три сета над Бен Шелтън. Макар да бе сериозно затруднен, поставеният под №4 датчанин приключи силно двубоя, спечелвайки осем от последните десет гейма.

В следващата фаза Руне очаква Нуно Боржес или Ник Чапъл.

Световният №10 регистрира повече уинъри (33-26) и по-малко непредизвикани грешки (20-23) в хода на мача. Скандинавецът оползотвори четири от деветте си възможности за пробив (44%), докато Шелтън се възползва от един от своите три брейкпойнта (33%).

Мачът започна по-добре за Руне, който реализира ранен пробив и поведе с 3-1. Впоследствие обаче Шелтън вдигна значително нивото и успя да стигне до пълен обрат, преди скандинавецът да прекъсне серията му и да възстанови равенството при 4-4. В деветия гейм Руне бе близо до нов пробив, но американският тенисист избегна опасността и в крайна сметка се стигна до тайбрек. В него и двамата пропуснаха по един сетбол, преди Шелтън да завърши гейма с три безответни точки за 7-6(7).

През почти целия втори сет никой от опонентите не стигна до точка за пробив и така резултатът стана 5-4 за Руне. Впоследствие Шелтън спаси два сетбола, но четвъртият поставен продължи да поставя опонента си под напрежение и в крайна сметка реализира решаващ пробив, спечелвайки сета с 6-4.

Заключителната част започна равностойно, като равенството се запази до 2-2. Впоследствие обаче по-големият опит и по-добрата физическа кондиция на Руне наклониха везните в негова полза и датчанинът реализира два поредни пробива за крайното 6-7(7), 6-4, 6-2 след 2 часа и 20 минути игра.

В друг мач от днешната програма Фелисиано Лопес записа първата си ATP победа от юли 2021 г. насам, надделявайки над Кристофър Юбенкс със 7-6(3), 6-4. На осминафинала испанецът ще се изправи срещу шестия в схемата Франсис Тиафо.