Гарин отпадна от турнира в Гщаад след загуба от световния №155

Swiss Open Gstaad, четвъртфинал

Юго Гастон – Кристиан Гарин 6-4, 1-6, 7-6(11)

Световният №155 Юго Гастон поднесе енда от най-големите сензации на тазгодишното издание на ATP 250 турнира в Гщаад. Французинът елиминира четвъртия в схемата Кристиан Гарин след драматична битка, продължила почти два часа и половина. Французинът показа завидно хладнокръвие и спаси четири мачбола в тайбрека на заключителния сет и по този начин си заслужи място сред най-добрите четирима в надпреварата.

Негов опонент в следващата фаза ще бъде победителят от мача между Ласло Джере и Артур Риндернех.

Противно на очакванията, мачът започна много по-добре за Гастон, който поведе с 2-0 след ранен пробив. Французинът можеше да направи преднината си още по-сериозна, но в третия гейм пропусна брейкпойнт и позволи на Гарин да редуцира пасива си. Гастон възстанови разликата от два гейма, но след това Гарин подобри значително представянето си и върна пробива, възстановявайки равенството при 3-3.

Френският тенисист обаче проби отново, след което затвърди брейка и направи резултата 5-3 в своя полза. Гарин намали изоставането си, но Гастон не изпусна контрола върху сета и успя да се наложи с 6-4.

Вторият сет започна с гейм на нула за Гарин, но Гастон също спечели първото си подаване и изравни. След това обаче чилиецът напълно пое контрола върху случващото се на корта и изгира най-силния си период в мача. Световният №19 направи серия от пет поредни спечелени гейма и доведе мача до трети сет, надделявайки категорично с 6-1.

Гастон поведе в заключителната част, но Гарин осъществи обрат за 3-1, след което съхрани преднината от два гейма при 4-2. Изглеждаше, че победата на чилиеца е съвсем близо, но впоследствие той пропусна три точки за пробив и позволи на Гастон да намали изоставането си, след което французинът записа пробив на нула за 4-4.

Гарин си върна воадчеството като спечели деветия гейм, но неговият опонент осъществи обрат, повеждайки с 6-5. Чилиецът обаче спечели дванадесетия гейм и така се стигна до тайбрек. В него Гастон поведе с 4-1, но световният №19 обърна резултата и стигна до мачбол, който обаче пропусна. Впоследствие Гарин пропиля още три възможности да спечели мача, докато от своя страна Гастон пропусна два шанса да спечели. В крайна сметка обаче французинът оползотвори третата възможност, до която успя да достигне, и триумфира с 6-4, 1-6, 7-6(11).