Гаске разклати трона на Бердих в Шънджън, но чехът защити титлата си

Shenzhen Open, финал
Томаш Бердих – Ришар Гаске 7-6(5) 6-7(2) 6-3

Томаш Бердих изигра перфектния турнир и защити титлата си от Shenzhen Open с 7-6(5) 6-7(2) 6-3 над Ришар Гаске в може би най-качествения ATP250 финал за сезона. Чехът вече има 8 победи от 8 мача в Шънджън, а пълните трибуни за днешния двубой напълно отговаряха на качеството на показания тенис.

Двамата финалисти си бяха разменили по 7 успеха в предишните си 14 сблъсъка, така че се очакваше оспорван дуел, какъвто и се получи. Гаске потегли изключително обнадеждаващо и проби още в първия гейм, само че Бердих се закрепи в подаването на французина, стигна до шанс за моментален рибрейк и не пропусна да изравни резултата.

Нататък настъпиха минути на очаквана доминация на сервиращите и след 50 минути напрегната битка, дойде време тайбрекът да разреши спора. Бердих направи ранен минипробив и се откъсна напред с 4-1 точки, само че Гаске бързо се приближи до 4-3, а чехът му помогна с пропуск от форхенд и двойна грешка и изведнъж Ришар поведе с 5-4 и имаше два сервиса на разположение. Бердих обаче отвърна мощно с два минибрейка и все пак открадна тайбрека с обрат от 4-5 до 7-5 т.

След почивката правилото се запази и лесни точки и разигравания почти липсваха. Бердих веднага се възползва от първия по-неуверен сервис гейм на Гаске и проби за 3-1. При 5-3 в полза на чеха, той стигна до 30-30 на сервис на съперника, а французинът изригна с изящно контрапие от бекхенд за 40-30. В следващата точка обаче, действащият шампион получи подкрепа от мрежата, а скоро получи и мачпойнт.

Гаске изглеждаше изтощен, но намери сили за ас по правата. Бердих още веднъж се приближи на точка от титлата и още веднъж французинът заби директна точка от начален удар. Усилията на Гаске не останаха невъзнаградени, защото след като успя да изтръгне този 10-минутен гейм и да намали резултата до 4-5, Бердих се огъна и допусна пробив на нула за 5-5.

И този сет влезе в тайбрек, където Гаске на два пъти изригна с много бърза смяна на посоката (по веднъж от бекхенд и форхенд) и се озова с преднина от 5-1 точки. Французинът нямаше как да пропусне подобен шанс и рестартира финала със 7-2 т. И двамата финалисти изглеждаха почти на края на физическия си запас, но запазиха прекрасното ниво на тениса и в третия сет.

Гаске спаси един брейкбол при 2-3 гейма, само че се озова изправен пред още един. И този път французинът избра сервис по правата, но този път Бердих намери начин да се разтегне максимално и да върне топката в корта, а съперникът му изкара форхенда си на милиметри в аут и резултатът стана 4-2. Бердих не се нуждаеше от повече и с два солидни сервис гейма защити титлата си с 7-6(5) 6-7(2) 6-3 след 2 часа и 40 минути солидна битка в Шънджън.