Гаске спечели френското дерби в „Берси“ и е първият съперник на Григор

Гаске спечели френското дерби в "Берси" и е първият съперник на Григор

Rolex Paris Masters, първи кръг
Ришар Гаске – Беноа Пер 6-3 4-6 6-4

Ришар Гаске започна участието си на Мастърса в Париж с победа 6-3 4-6 6-4 над сънародника си Беноа Пер. Световният №30 постигна успеха сравнително лесно, а благодарение на него се превърна в следващия опонент на Григор Димитров, който стартира директно от втори кръг.

Французинът несъмнено не е един от най-удобните съперници на първата ни ракета и в общия баланс води с 5-2 победи. В последния им мач обаче Григор се наложи с чиста победа на тазгодишния Australian Open, където се представи брилянтно и достигна 1/2-финал срещу Рафаел Надал.

Световният №30 започна по-силно и материализира пробив за 2-0. В третия гейм Гаске сервираше за затвърждаване, като при 30-15 опонентът му изкара ретур в аут. На първия геймбол Ришар направи двойна грешка с форхенд уинър реализира втория – 3-0.

Пер откри сметката си, като почти не даде възможност на сънародника си да играе, но тепърва трябваше да намира начин да наваксва изоставането си.

При 5-3 Гаске сервираше за първия сет, поведе 30-15, а в следващото разиграване Беноа изкара форхенд в аут без да бъде притискан. На първия сетбол подаващият излезе на мрежата след началния удар и със смач затвори частта – 6-3.

Пер започна катастрофално втория сет и изостана 0-40 в откриващия гейм. Световният №40 стигна до дюс, и даже изпусна геймбол преди при поредното равенство да забие форхенд в мрежата. На четвъртия брейкбол вече спасение нямаше и след нова непредизвикана грешка брейкът бе налице.

Ришар сервираше за затвърждаване и бе максимално улеснен от съперника си, който бъркаше от всяка позиция – 2-0.

Световният №30 разкарваше опонента си по корта, играта му бе перфектно композирана, а стриктното следване на ясния план носеше все повече позитиви. В осмия гейм обаче изведнъж всичко отказа, Гаске изостана 0-40 в подаването си, а на първия брейкбол пласира форхенд в мрежата – 4-4.

В следващата част Пер сервираше да излезе напред в резултата, но се изправи пред два скрити мачбола, като успя да отрази и двата, а накрая и да поведе 5-4, а после затвори и сета от посрещане – 6-4.

Ришар проби за 4-3 в третия сет и затвърди с подаване на 15. В деветия гейм Пер запази надежди, след като спаси общо три мачбола – 4-5, но последната дума имаше Гаске, който сервираше за място във втори кръг и завърши със сервис гейм на нула – 6-4.