Гаске вгорчи завръщането на Медведев

Gonet Geneva Open, втори кръг
Даниил Медведев – Ришар Гаске 2-6, 6-7(5)

Ришар Гаске изигра един от най-добрите си мачове от дълго време насам, което доведе и до една от най-големите победи в кариерата му по отношение на ранкинга на съперника. 35-годишният французин победи с 6-2, 7-6(5) световния №2 Даниил Медведев в мач от втория кръг на АТР 250 турнира в Женева.

Медведев взе решение в последния момент да се включи в швейцарската надпревара в опит да получи игрова практика преди Ролан Гарос, след като в последните пет седмици бе извън игра заради операция на херния. Той обаче ще стартира Откритото първенство на Франция със само един двубой на червено зад гърба си.

Освен великолепния тенис на Гаске роля за изненадващия резултат имаше и колебливата игра на Даниил, който направи много непредизвикани грешки. Поставеният под №1 имаше и огромни проблеми на втори сервис, на който ретурът на съперника му редовно водеше до предимство за Гаске.

В хода на мача Медведев подобри нивото си като във втория сет успя да върне пробив пасив и да стигне до тайбрек. В него обаче ветеранът стигна до първия мачбол при 6-5, а при него руснакът направи седмата си двойна грешка в мача.

Гаске постигна три пробива от пет възможности в хода на срещата спрямо един от два шанса за четвъртфиналиста от Ролан Гарос 2021, за когото това бе първи двубой на клей от поражението от Стефанос Циципас в Париж през миналата година. За победителя това бе първи успех над съперник от топ 2 от април 2005-а.

Началото на мача не предполагаше подобно развитие. След гейм на 0 Медведев седна на първата почивка при 2-1 гейма в своя полза. Оттам насетне обаче последва серия от седем поредни гейма в полза на съперника му. В тези моменти Даниил просто нямаше отговор на уинърите на французина, които идваха от всяка възможна ситуация. Грешките на №2 в света също бяха изключително много.

Медведев спря серията, взимайки подаването си за 1-2 във втория сет, след което определено повиши нивото си. Сервисът започна да носи по-лесни точки, а малко след това дойде и единственият слаб сервис гейм на Гаске, който бе достатъчен за връщане на пробива.

В крайна сметка се стигна до тайбрек, в който Гаске имаше минимално предимство през повечето време. При 6-5 той стигна до мачбол на сервис на Медведев, който сложи край на двубоя със седмата си двойна грешка.

На четвъртфиналите французинът очаква победителя от мача между Марко Чекинато и Камил Майхжак.

В друг от интересните мачове през деня Танаси Кокинакис стигна до първата си победа на клей на ниво АТР от седем години насам и общо трета в кариерата – 6-4, 6-3 над Фабио Фонини.

Драматично завърши мача между двамата швейцарци Леандро Риди и Йохан Никлес. И двамата се бореха за първа АТР победа, а Риди водеше със 7-5, 5-4 и 40-0 на собствен сервис. Трите мачбола обаче бяха пропуснати, впоследствие още три, за да се стигне до пълен обрат – 5-7, 7-63), 7-5 в полза на Никлес.