Германия – Великобритания 2-1

Даниел Еванс – Петер Гойовчик 6-2, 6-1

Камерън Нори – Ян-Ленард Щруф 6-7(8), 6-3, 2-6

Джо Солсбъри/Нийл Скупски – Кевин Кравиц/Томас Пюц 6-7(10), 6-7(5)

Германия се класира за полуфиналите на купа „Дейвис“, след като надделя с 2-1 над тима на Великобритания. Даниел Еванс даде преднина на „Трите лъва“, но германците спечелиха следващите два двубоя, а в решаващия сблъсък на двойки Кевин Кравиц и Томас Пюц се наложиха след два тайбрека. По този начин Бундестима се нареди сред най-добрите четири в турнира за пръв път от 2007 г. насам.

В битка за място на финала германците ще се изправят срещу победителя от сблъсъка между Русия и Швеция.

Тазвечершният мач започна по възможно най-добрия начин за Великобритания. Даниел Еванс започна двубоя срещу Петер Гойовчик с два последователни пробива, натрупвайки комфортен аванс от 4-0. Британецът загуби само една точка при следващите си две подавания и по този начин спечели безпроблемно първата част с 6-2. Във втория сет Еванс бе още по-категоричен, като отново направи серия от четири поредни гейма, с която оформи крайното 6-2, 6-1 след едва 55 минути игра.

В сблъсъка на първите ракети един срещу друг се изправиха Камерън Нори и Ян-Ленард Щруф. Германецът поведе с 3-0 и излгеждаше, че ще спечели сравнително лесно първия сет. Нори обаче върна пробива и възстанови равенството при 4-4, след което отново проби и се доближи само на гейм от спечелването на частта. Щруф обаче не позволи на британеца да затвърди брейка и така се стигна до тайбрек. В него шампионът от Индиън Уелс стигна до два поредни сетбола, но Щруф отговори със серия от четири безответни точки, надделявайки със 7-6(6).

Вторият сет започна равностойно, като и двамата спечелиха първите си две подавания. Впоследствие обаче Нори изигра най-силния си период от мача и натрупа аванс от 5-2. Щруф опита да отговори, но световният №12 съхрани преднината от три гейма и изравни резултата в мача след 6-3.

Щруф поведе в заключителната част, след като отрази брейкпойнт в първия гейм, но неговият опонент възстанови равенството. Паритетът се запази до 2-2, след което германецът напълно пое контрола върху двубоя. Сервисът на Щруф се подобри значително, като в същото време 51-вият в света започна да излиза доста по-често на мрежата. В резултат на това той не загуби повече геймове до края и триумфира със 7-6(8), 3-6, 6-2.

Така всичко трябваше да се реши в мача на двойки между Скупски/Солсбъри и Кравиц/Пюц. Първият сет бе напълно равностоен, като се стигна до само един брейкпойнт. Кравиц и Пюц имаха възможност да приключат сета при 6-5, но не успяха да запишат решаващ пробив. В последвалия тайбрек Скупкси и Солсбъри стигнаха до два поредни сетбола, но не успяха да реализират нито един от тях. В следващите минути и двата тандема пропуснаха по два шанса да затворят сета, но в крайна сметка при 9-10 Кравиц и Пюц спечелиха три поредни точки и успяха да надделеят със 7-6(10).

Вторият сет протече по аналогичен начин, като никоя от двойките не стигна до възможност за пробив. Това наложи изиграването на още един тайбрек, в който Скупски и Солсбъри стартираха експлозивно и поведоха с 5-0. Сетът изгелждаше решен, но Кравиц и Пюц демонстрираха пословичната германска непримиримост и сътвориха зрелищен обрат, правейки серия от седем поредни точки за крайното 7-6(10), 7-6(5).