Когато новият формат на Купа „Дейвис“ бе официално обявен, много от най-добрите състезатели в Тура отказаха да играят за страните си. Радикалните промени във вековната история на неофициалното световно първенство създадоха редица полемики в тениса, а същото важи за новия отборен турнир ATP Cup.
През януари 2020 г. новата надпревара ще дебютира в Сидни, Бризбън и Пърт. Участие ще вземат 24 държави, а страните, които се класират, се определят от позицията на най-високо ранкирания им играч в подреждането на ATP. Всеки състав трябва да има минимум трима играчи с ATP ранкинг, а максималният брой на участници в един отбор е пет. За целта обаче трима от тях трябва да имат точки в класацията на сингъл.
Вече са ясни 19 от участващите отбори и разпределението им по групи, а на 13 ноември ще се определят останалите пет тима. В момента България се намира на полпозишън заради високото място, което заема Григор Димитров.
Турнирът е с награден фонд от 15 милиона долара и носи точки за ранглистата, като победителите могат да спечелят до 750 точки.
Отборен дух, шоу, напрегнати битки и раздаване в името на нацията – какво по-хубаво от това? ATP Cup обаче има и своите слабости, от които няколко тенисисти остават недоволни.
Трябва ли ATP Cup да бъде бонус турнир, точките от който да се взимат в предвид за годишната ранглиста?
Този въпрос повдигна Джон Милман, който е трета ракета на Австралия със своето 53-о място в ранглистата, а това му дава право на участие.
Както знаете, ранглистата се определя спрямо 18 турнира, в които съответният състезател е постигнал най-добрите си резултати. ATP Cup обаче ще бъде бонус надпревара, тоест тя ще се брои като 19-и турнир за дадения играч. Така класиралите се в състезанието ще имат предимство пред тези, които не са успели, и ще разполагат с допълнителен турнир, точките от който могат да вдигнат позицията му в ранглистата.
„Всеки играч има шанса да се класира на финалите на ATP и ето затова той също се смята за допълнителен турнир“, написа Милман в профила си в „Twitter“. „Когато ATP Cup бе основан, бе обявено, че точките от него ще се броят за определяне на ранкинга. Това значи, че тези, които играят, ще имат 19-и турнир. А ако играеш на ATP Cup и се класираш на финалите, имаш 20 надпревари, които се зачитат. За всички останали играчи ще се броят 18 турнира“.
Австралиецът посочва също така, че „е по-трудно да се класираш, ако си от държава, която има няколко топ играчи“.
— John Millman (@johnhmillman) October 20, 2019
Тейлър Фриц публикува мнението на Милман в своя профил в „Twitter“ и се съгласи с колегата си. Той е втора ракета на САЩ със своето 31-о място в ранглистата и това му дава право на участие. Определя надпреварата като „страхотна идея“, но въпреки всичко не е напълно доволен от правилата.
I’m excited to play and like u said it’s a great idea for us and for fans but I’ve always had the same issue…it’s not fair that a player ranked 80 or worst can play and have a 19th tourny when someone ranked 40 from a stronger nation doesn’t get the chance to play https://t.co/zvdjK5hljz — Taylor Fritz (@Taylor_Fritz97) October 20, 2019
„Не е честно, че играч, който е 80-и или по-надолу в ранглистата, ще има 19-и турнир за определяне на класирането си. А състезател в топ 40 от по-силна държава може дори да няма шанса да се класира“, написа Фриц.
Класираш се с позиция в ранглистата или просто трябва да изпревариш сънародниците си?
Тук идва странният случай на Рейли Опелка. 22-годишният тенисист е трета ракета на САЩ на сингъл със своето 37-о място, като пред него са Тейлър Фриц и Джон Иснър. Проблемът обаче е, че на двойки американците имат трима състезатели с по-предно класиране от него. Майк Брайън е пети, Раджийв Рам е 16-и, а Боб Брайън – 29-и. Джак Сок пък е на същата позиция при тандемите, която заема Опелка поединично.
Това означава, че Рейли няма да успее да се класира в състава на САЩ за ATP Cup, защото максималният брой на участниците от една страна може да бъде петима. В същото време тенисист извън топ 200 например може да попадне в надпреварата, възползвайки се от високия ранкинг на първата ракета на съответната държава. А по този начин и да получи допълнителен 19-и турнир, точките от който да се зачитат за годишната ранглиста.
„Системата за класиране на ATP Cup не е определена само от ранкинга, а това е проблем“, каза Опелка, цитиран от ubitennis.net. „Тя по-скоро е оформена от това дали можеш да се класираш в състава на своята държава. Ако беше определена от ранкинга, щях да мога да играя. Има много тенисисти по-назад от мен в класирането, които се класираха за ATP Cup“.
„ATP Cup се брои като бонус турнир за тези, които играят, що се отнася до точки за ранглистата. Много е нечестно за онези, които не се класират. Няма равни възможности за генериране на точки“, казва американецът и предлага или ATP Cup да не носи никакви точки, или надпреварите в Пуна и Доха, които се провеждат в същата седмица, да се броят като 19-и бонус турнир.
Ще бъде ли разрешен този проблем и как ще бъде възприета надпреварата от състезатели и фенове – ще разберем в периода 3-12 януари догодина, когато шоуто в Австралия ще бъде гарантирано.
TennisKafe.com