Гофен е първият 1/4-финалист в София след 3 сета срещу световния №92

Sofia Open, втори кръг

Давид Гофен – Раду Албот 6-2 6-7(7) 6-3

Поставеният под №2 в основната схема на Sofia Open Давид Гофен е първият 1/4-финалист в турнира, след 6-2 6-7(7) 6-3 над Раду Албот, който отстрани в първи кръг нашия Алекс Лазаров.

Още в откриващия гейм на срещата белгиецът показа по-голяма ефективност в продължителните разигравания и стигна до брейкбол след грешка от бекхенд на съперника му при 40-40. Молдовецът обаче се спаси, намирайки отличен сервис, когато най-много се нуждае от него, а после взе и частта.

Световният №11 пък имаше проблеми с началния си удар и подари брейкбол на съперника след двойна грешка при 30-30, но взе следващите три точки и изравни – 1-1.

С напредването на сета Гофен преодоля първоначалния спад в представянето си и в петия гейм поведе 40-0 на подаването на съперника. Белгиецът не успя от първи опит, бъркайки форхенд по правата през високата част на мрежата, но на втория брейкбол опонентът му пласира удар в мрежата – 3-2.

В седмия гейм молдовецът поведе лесно 40-0, но после първият му сервис изчезна тотално. Стигна се до дюс, след което Албот направи двойна грешка и донесе брейкбол на Гофен. На точката за пробив световният №92 пласира форхенд в аут и приближи допълнително опонента си към спечелването на частта – 5-2. Гофен сервираше за сета и се справи безпроблемно – 6-2.

През втората част Албот показа повече солидност при разиграванията от основната линия, започна да играе по-разнообразно, движеше се отлично и се опитваше да разхожда съперника при първа възможност. В четвъртият гейм Раду стигна до брейкбол, а в следващото разиграване Гофен пресили форхенд и изостана 1-3.

Това накара световният №11 да се мобилизира и да подобри играта си. Така в следващата част Давид поведе 40-15. Съперникът му неутрализира първия шанс за пробив с отличен ас, но серия дълбоки бекхенди на Гофен предизвикаха грешка на Албот – рибрейк.

След като записа сервис гейм  за 3-3, вторият поставен в София предприе решителна крачка към 1/4-финалите, взимайки за втори пореден път подаването на съперника си. Веднага след това обаче демонстрира непостоянство и му осигури две точки за връщане на брейка. Гофен навакса пасива и се добра до дюс, но после продължи да бърка и бе наказан – 4-4.

Развръзката дойде в тайбрека, в който Албот започна с двойна грешка, но бързо навакса пасив от 0-3 и поведе 5-3. После пропусна 3 сетбола, но Гофен не спря да го подканя с грешки и накрая Албот затвори сета от четвърти опит – 7-6 (7).

В четвъртия гейм от третата част Гофен поведе 40-15 при посрещане и материализира още първия си брейкбол, а после експресно затвърди на нула – 4-1.

Белгиецът отново стигна до точка за пробив в шестия гейм, но не успя да я реализира. В деветия обаче сервираше за мача при резултат 5-3. Дръпна 15-0, а после регистрира два безответни аса. Лесно пропиля два мачбола, но на третия отново записа ас и продължи напред – 6-3.