Гофен повали Кирьос с невероятен тенис и съживи шансовете на Белгия за финал

Купа „Дейвис“, полуфинал
Белгия – Австралия 2-2
Давид Гофен – Ник Кирьос 6-7(4) 6-4 6-4 6-4

Ако Давид Гофен можеше да показва във всеки свой мач на клей играта, която демонстрира срещу Ник Кирьос днес, Рафаел Надал със сигурност щеше да се чувства сериозно застрашен за титлата си на следващия Ролан Гарос. Белгиецът изигра изключителен двубой и се справи с 6-7(4) 6-4 6-4 6-4 с талантливия австралиец, срещу когото нямаше победа в три мача в ATP тура. По този начин Гофен изравни резултата в полуфиналната серия до 2-2 победи и остави всичко в ръцета на Стив Дарси и Джон Милмън.

„Със сигурност изиграх най-силния си мач в Купа „Дейвис“ – призна Гофен, който спечели за 15-и път от 16-те си двубоя на сингъл в турнира. – Може би никога не съм успявал да сервирам толкова силно и стабилно преди в кариерата ми. Чувствах се много фокусиран и уверен в играта си. Вярно е, че преди не бях печелил срещу Кирьос, но и досега не се бяхме изправяли един срещу друг на клей, което имаше значение заедно с факта, че играх пред родна публика.“ Гофен наистина сервираше на брутално ниво и завърши мача с 20 аса (само 4 по-малко от Кирьос), 70% вкаран първи начален удар, 83% спечелени точки след него, заедно с 39 от 39 втори сервис, които белгиецът пласира в корта. И въпреки всички тези страхотни статистики, Кирьос успя да изтръгне първия сет в тайбрек със 7-4 точки след час игра.

Гофен обаче реагира много позитивно на неприятния начин, по който загуби откриващия сет и спечели следващите два с по един пробив, без да отпуска на съперника си дори едничък брейкбол. Белгиецът проби и за 4-3 гейма в четвъртата част и успехът изглеждаше близо, само че Давид изпусна геймбол за 5-3, а Кирьос веднага сграбчи шанса и се добра до първия си пробив в мача за 4-4. Гофен обаче изригна с 2 поредни ретур уинъра за 15-40 в следващото подаване на австралиеца, който не издържа на напрежението и допусна двойна грешка.

Световният №12 не сбърка втори път и този път затвори мача на свой сервис с 6-4 след два аса в последните две точки. Победителят от полуфинала между Белгия и Австралия ще се изправи срещу Франция на финала.