Гофен се измъчи, но стигна до 1/4-финал в Монпелие

Open Sud de France (Монпелие), 1/8-финал

Давид Гофен – Бенжамен Бонзи 4-6, 6-4, 7-5

Световният №15 Давид Гофен се класира за 1/4-финалите на ATP 250 турнира в Монпелие след драматична трисетова победа над 125-ия в света Бенжамен Бонзи. Белгиецът срещна неочаквани трудности срещу играещия много вдъхновено представител на домакините, но не допусна сензация и намери място в следващата фаза.

Там негов опонент ще бъде Лоренцо Сонего, който по-рано днес елиминира Себастиан Корда.

И двамата опоненти записаха по пет аса, но Гофен имаше значително предимство по отношение на спечелените на първи сервис точки (52-37). Белгиецът бе по-прецизен и при възможностите си за пробив като реализира шест от 14-те си брейкпойнта, докато Бонзи оползотвори едва пет от своите 19 възможности.

Гофен проби сервиса на Бонзи още в първия гейм, но французинът веднага върна жеста. Вторият в схемата обаче реализира нов пробив, след което увеличи преднината си на 3-1, като в четвъртия гейм спаси два брейкпойнта на Бонзи. След това обаче нещата се обърнаха и Бонзи намали изоставането си като спаси две поредни точки за пробив на Гофен, а впоследствие осъществи пълен обрат и поведе с 4-3.

Белгиецът успя да изравни резултата, но Бонзи поведе отново, а в десетия гейм стигна до две поредни точки за спечелването на сета. Те обаче бяха спасени от Гофен, а в следващите минути белгиецът отрази още два сетбола на своя опонент. Бонзи обаче продължи да поставя своя съперник под натиск и пред него се откри пети сетпойнт, който той успя да реализира и така спечели първия сет с 6-4.

Гофен бързо преодоля разочарованието и започна вихрено втория сет, натрупвайки комфортна преднина от 4-0. Бонзи намали изоставането си с гейм на нула, а в шестия стигна до две поредни точки за пробив. Те обаче бяха спасени от Гофен, който впоследствие спечели гейма и увеличи преднината си на 5-1.

Сетът изглеждаше решен, но Бонзи отказа да се предаде и върна интригата като осъществи пробив за 5-4. Гофен обаче прекъсна устрема на опонента си в най-подходящия момент и спечели десетия гейм на нула, триумфирайки с 6-4 във втория сет.

Бонзи на два пъти поведе в началото на заключителния сет, но Гофен записа пробив, който му позволи да обърне резултата и да поведе с 4-2. В седмия гейм обаче белгиецът пропусна точка за пробив и това му струваше скъпо. Бонзи намали резултата, след което записа два поредни гейма на нула и направи резултата 5-4 в своя полза.

Гофен обаче възстанови равенството, след което отново взе преднина като проби сервиса на опонента си и поведе с 6-5. В дванадесетия гейм Бонзи отново пропусна точка за пробив, а малко след това Гофен стигна до мачпойнт, който успя да реализира и оформи крайното 4-6, 6-4, 7-5 в своя полза след два часа и половина на корта.