Гофен спечели белгийското дерби на Sofia Open, ясен е първият 1/2-финал

Sofia Open, 1/4-финал

Давид Гофен – Стив Дарси 6-1 6-3

Давид Гофен победи с 6-1 6-3 Стив Дарси в 1/4-финален мач на Sofia Open между първата и втората ракета на Белгия. Поставеният под №2 в основната схема на турнира изигра мач, в който героят на белгийците от Купа „Дейвис“ срещу Германия не предостави нищо, с което да създаде неприятности на съперника в първия сет, а във втория не се възползва от възможностите си.

Гофен напълно рутинно достигна до брейкбол в откриващия гейм, но опонентът му навакса за дюс. Стив обаче така и не успя да затвори частта и неутрализира втора точка за пробив преди в крайна сметка да бъде пробит – 0-1.

В третия гейм Дарси направи двойна грешка при изоставане от 0-30. След чудесно изградена атака той неутрализира първата опасност, а на втората ретур на Гофен не намери целта. При 40-30 обаче поставеният под №2 в схемата отново дръпна спусъка от ретур и проби за втори път след прецизен уинър – 3-0.

Сервисът на световният №11 вървеше, а съперникът му нямаше отговор на нищо, което сънародникът му предлага на корта. В петия гейм Давид пласира форхенд уинър за 40-15 и се осигури нови два брейкбола. После забави темпото и това позволи на Дарси да се добре до дюс, а после да вземе и подаването си за първи път след нова спасена точка за пробив.

В седмия гейм Гофен отново безпроблемно дръпна 40-0 на подаването на съперник. На първия сетбол Дарси го покани с къса, а после прати топка в аут  за 1-6  след по-малко от половин час.

Малко по-равностоен и интересен стана двубоят след подновяването на играта, когато след няколко изненадващи къси Дарси извади опонента си от комфортната му зона и записа първия си лесен сервис гейм – 1-1.

Двойна грешка при 30-30 на Гофен в третия гейм подари и брейкбол на Дарси, но после дори за момент първата ракета на Белгия не предостави инициативата на съперника и се отърва.

Неприятностите за него обаче продължиха и следващия път, когато застана зад основната линия, за да вкарва топката в игра. При 0-15 Давид Гофен направи двойна грешка, а после неконтролиран форхенд го изправи пред три брейкбола. Съперникът му не се възползва и от тази възможност и до края на гейма не взе точка – 2-3.

В седмия гейм Стив Дарси пропусна нов брейкбол, а в следващата част сбърка сечен бекхенд при 30-30. Успя да неутрализира точката за пробив, но на следващата Гофен му взе подаването.

При 5-3 и 40-30 в полза на Давид Гофен, Дарси пласира форхенд в мрежата и отпадна.