Гофен взе първи скалп от Топ 20 и очаква Федерер или Димитров

Australian Open, III кръг
Доминик Тийм – Давид Гофен 1-6 6-3 6-7(2) 5-7

Давид Гофен за първи път в кариерата си триуфира над съперник от Топ 20 с 6-1 3-6 7-6(2) 7-5 срещу Доминик Тийм в сблъсък, който на моменти флиртуваше с граници на възможното откъм качество на изпълненията и на двамата тенисисти. Белгиецът очаква победителя от сблъсъка между Роджър Федерер и Григор Димитров.

Гофен започна срещата в плашещо за съперника темпо, взимаше топката ужасно рано и определено притисна Тийм. Белгиецът загуби едва пет точка на свой сервис в откриващия сет, докато световният №20 успя да пласира само 47% от първия си сервис, а и не намираше уинърите достатъчно често.

Давид проби два пъти и записа сета на сметката си с 6-1 за 24 минути, само че австриецът беше готов със своя отговор след почивката. Тийм проби рано за 2-0, но Гофен се измъкна от 5 брейкпойнта в следващото си подаване и проби за 2-3.

Добрите новини за Доминик идваха от това, че той вече вкарваше 74% от първите си сервиси и създаваше изключително много възможности. Австриецът си спечели обратно контрола над мача, заби 15 уинъра във втория сет и съвсем заслужено го затвори с 6-3.

Двамата сякаш повишаха качеството на битката с всяко едно разиграване, но Тийм създаваше впечатлението, че има повече потенциал да развие още играта си в хода на двубоя. Белгиецът обаче, някак намери начин да заиграе още по-прецизно веднага след почивката и проби за 2-0, само че се пропука при 5-3, а сетът влезе в тайбрек. В него Гофен все пак взе това, което пропусна няколко минути по-рано и фиксира резултат от 7-2 точки на таблото.

Съперниците до голяма степен повториха това развитие и в четвъртата част, защото белгиецът проби за 2-1, а Тийм заличи мачпойнт при 4-5 и взе глътка въздух с рибрейк за 5-5 след невероятна серия от безкрайно класни изпълнения. Австриецът не успя да задържи това изумително ниво в следващите минути и Гофен отново проби за 6-5, като този път приключи мача на свой сервис.