Григор Димитров отстъпи пред Стефанос Циципас на 1/8-финала на Ролан Гарос

Ролан Гарос, 1/8-финал

Григор Димитров – Стефанос Циципас 3-6, 6-7, 2-6

Григор Димитров претърпя загуба в три сета от Стефанос Циципас на 1/8-финалите на Ролан Гарос. Мачът не разочарова зрителите, които очакваха зрелищен тенис, но за съжаление първата ни ракета отстъпи пред световния №6 след два часа и половина игра.

Първи сет:

Мачът започна добре за Димитров, който поведе с 30-0, но прецизният първи сервис на Циципас му донесе успех, като гъркът завърши първия гейм с директна точка от сервис.

Световният №6 стигна до точка за пробив, която бе спасена от Димитров, но след това българинът допусна двойна и непредизвикана грешка и така подари гейма на своя опонент.

Силното представяне на Циципас продължи с гейм на нула, след който гъркът увеличи преднината си на 3-0 и напълно пое инициативата в сета.

Димитров отново се оказа в тежка ситуация, когато Циципас стигна до две поредни точки за пробив при 40-15. Първата ни ракета обаче показа завидно хладнокръвие и спчели четири поредни точки, като по този начин прекъсна силната серия на опонента си.

Разочароващият за него четвърти гейм амбицира Циципас и той отново заигра много агресивно, достигайки до три поредни точки за спечелването на гейма. Димитров спаси първата, но при втората си възможност гъркът постигна своята цел и поведе с 4-1.

Българинът бе в трудна ситуация, след като Циципас поведе с 30-0 в шестия гейм, но след това българинът се вдигна и осъществи обрат, завършвайки гейма с първия си ас в мача.

За съжаление първата ни ракета не успя да се възползва от психологическото преимущество след силния шести гейм. Циципас записа гейм на нула, завършил с нова непредизвикана грешка на Димитров.

Първият сервис на българина започна да работи и това изненада доста неприятно Циципас, като в резултат на това Димитров успя да нали резултата на 5-3.

В деветия гейм Димитров стигна до три точки за пробив, но не успя да реализира нито една от тях. Това даде увереност на Циципас, който отново започна да атакува много агресивно и това му помогна да се наложи в оказали се последен гейм в сета.

Grigor-Dimitrov (1)

Втори сет:

Димитров започна втория сет с много уверен първи сервис, който затрудни Циципас и помогна на българина да поведе в геймовете за пръв път в мача.

Във втория гейм форхендът на Циципас отново влезе в действие и това донесе решаващо предимство на гърка, който бързо успя да изравни резултата в сета.

Димитров отговори подобаващо на агресията, демонстрирана от първата ракета на Гърция, и започна третия гейм със зрелищен форхенд уинър, след което продължи да владее инициативата и за втори път се оказа напред в геймовете.

Циципас отново започна да се стреми към кратки разигравания, като тази тактика му донесе успех и той не позволи на Димитров да стигне до пробив.

В петия гейм Димитров показа железни нерви, като спаси цели три точки за пробив на Циципас, преди в крайна сметка да успее отново да спечели подаването си и да запази инициативата.

Циципас свали показателите си на първи сервис, но атаките му останаха много качествени и равенството в сета бе възстановено за трети път.

В седмия гейм гъркът отново реши да заложи на мощни атаки от форхенд, но Димитров се оказа подготвен и отговори по чудесен начин, като това му позволи отново да вземе преднина.

Циципас изглеждаше доста колеблив и нерешителен в осмия гейм, но Димитров не успя да се възползва от това и резултатът за пореден път бе изравнен при 4-4.

Деветият гейм бе много добър за Димитров, като след неговия край българинът отново излезе напред в резултата след зрелищен уинър по диагонала и непредизвикана грешка на Циципас.

Първата ни ракета постави опонента си под напрежение в десетия гейм, но Циципас отново бе на висота и не позволи на Димитров да достигне до точка за спечелване на сета.

Димитров отново взе преднина след гейм на нула, като първата ни ракета завърши гейма с изящно воле при мрежата.

В дванадесетия гейм Димитров постави Циципас под сериозно напрежение, но гъркът реагира много добре и отново изравни резултата, довеждайки сета до тайбрек.

Той бе много драматичен и равностоен, като в крайна сметка Циципас надделя и така спечели и втория сет в срещата.

Grigor Dimitrov (1)

Трети сет:

Циципас изпозвал психологическото преимущество, което натрупа след края на втория сет, и започна третия много уверено, спечелвайки първия гейм.

Гъркът стигна до пробив, след като демонстрира още по-динамична и разнообразна игра, която затрудни максимално Димитров.

Циципас продължи да доминира, като записа гейм на нула и така увеличи пасива си на три гейма.

Димитров спаси спаси две точки за пробив, след което успя да намали изоставането си в сета.

Гъркът отново увеличи преднината си след гейм на нула, но в шестия гейм Димитров спаси точка за пробив и не позволи на опонента си да убие окончателно интригата, намалявайки на 4-2. Веднага след това обаче Циципас стигна до нов пробив, който се оказа решаващ за успеха му в мача.