10 години по-късно: Григор отново е четвъртфиналист във Вашингтон

Mubadala Citi DC Open, осминафинал

Григор Димитров – Емил Русувуори 6-4, 6-3

Григор Димитров записа нова победа на ATP 500 турнира във Вашингтон. Българинът достигна до четвъртфиналите след триумф над световния №55 Емил Русувуори. По този начин първата ни ракета изравни най-доброто си класиране в турнира, след като през 2013 г. отново бе сред най-добрите осем на Citi Open.

Следващият му опонент ще бъде Юго Умбер или Йосуке Уатануки.

Димитров пласира повече асове (4-1) и уинъри (22-15), като в същото време направи по-малко непредизвикани грешки (23-31). Българинът спечели 79% от точките си на първи сервис (27/34) и реализира три от деветте си шанса за пробив (33%), докато Русувуори оползотвори един от своите три брейкпойнта (33%).

Григор Димитров спечели жребия и избра да сервира. Последваха няколко оспорвани разигравания, в които българинът показа необходимото търпение и спечели подаването си, записвайки първия ас в мача. Русувуори изравни резултата, но първата ни ракета продължи да бъде много солиден на сервис и си върна водачеството при 2-1.

Финландецът обаче отново възстанови равенството, а впоследствие стигна до брейкпойнт след бекхенд в мрежата от страна на Димитров. Световният №20 обаче отговори с отличен сервис и отново излезе напред в резултата, повеждайки с 3-2.

Форхенд в аут на Русувуори предостави на българина два поредни шанса за пробив. Те обаче бяха пропуснати, след като Димитров на два пъти не успя да намери пределите на корта при атака с бекхенд. Първата ни ракета пропиля още един брейкпойнт, но продължи да поставя опонента си под напрежение. Нова грешка на Русувуори предостави четвърти шанс на Димитров, като този път пробивът стана факт след слайс в мрежата на финландеца.

Впоследствие българският тенисист бе поставен под напрежение, след като допусна изравняване от 40-15, а малко след това подари брейкпойнт на Русувуори след двойна грешка. Димитров избегна опасността с безкомпромисен смач при мрежата, но въпреки това неговият опонент върна пробива и направи резултата 4-3, завършвайки гейма с прецизен форхенд по диагонала.

Силните минути за финландеца продължиха и той изравни геймовете. Димитров обаче успя да прекъсне серията му и да си върне водачеството при 5-4. Българинът стигна до сетбол, след като настигна къса топка и размина Русувуори с хладнокръвен и техничен удар по правата. Пред Димитров обаче се откри нова възможност, при която бекхендът на Русувуори го предаде и първата ни ракета спечели сета с 6-4.

Началото на втория сет донесе няколко трудни минути за Григор Димитров. Българинът изостана с 0-30 в третия гейм, но въпреки това спечели подаването си и не позволи на Русувуори да осъществи ранен пробив.

Първата ни ракета продължи да владее инициативата и стигна до точка за пробив след бекхенд в аут от страна на Русувуори. Димитров не пропусна чудесния шанс и проби след безпощаден форхенд от вътрешността на корта. Българинът се възползва максимално от колебанията в играта на опонента си и затвърди пробива с гейм на нула, повеждайки уверено с 4-1.

Пред Димитров се откри шанс за втори пореден пробив, след като Русувуори изпрати топката в аут при опит за атака с форхенд по правата. Финландецът обаче избегна опасността с директна точка от сервис и спечели подаването си. Това изобщо не притесни първата ни ракета, който записа нов убедително спечелен сервис гейм и направи сериозна крачка към победата, повеждайки с 5-2.

Димитров стигна до мачпойнт по доста ефектен начин – като догони къса топка и прехвърли Русувуори. Сервисът на финландеца обаче го измъкна от трудната ситуация и той редуцира пасива си. Българинът обаче не позволи водачеството му да бъде застрашено и триумфира с 6-4, 6-3 след 1 час и 44 минути игра.