Григор Димитров сломи и Кирьос на World Tennis League

World Tennis League

Григор Димитров – Ник Кирьос 7-6(5), 6-3

Григор Димитров запази перфектния си актив на World Tennis League, спечелвайки и третия мач със свое участие. След два успеха на смесени двойки българинът записа победа над Ник Кирьос в днешния мъжки двубой на сингъл. Той замести Новак Джокович, който малко преди мача заяви, че не се чувства добре и няма да бъде в състояние да играе.

Това бе втори мач за Димитров в днешния ден, след като малко по-рано той и Арина Сабаленка спечелиха сблъсъка на смесени двойки срещу Рохан Бопана и Бианка Андрееску.

Асовете бяха 14-8 в полза на Кирьос, но въпреки това Димитров имаше минимален превес по отношение на спечелените на сервис точки (45-44). Българинът бе много по-резултатен на ретур (23-10), като това бе един от основните фактори за успеха му. Димитров спечели 79% от точките си на първи сервис (27/34) и реализира два от деветте си шанса за пробив (22%), докато Кирьос не успя да се възползва от нито един от двата си брейкпойнта.

Началният удар на Кирьос бе доста далеч от обичайното си ниво в началото на мача, като след първите пет гейма австралиецът регистрира едва 40% вкаран първи сервис. Рискованият му втори обаче се отплащаше и в първите шест гейма никой от двамата не успя да реализира пробив. От своя страна Димитров атакуваше много уверено от основната линия и изграждаше търпеливо атаките си, като третата почивка в сета дойде при 4-3 в полза на българина.

Кирьос обаче изравни резултата, като впоследствие играта продължи да се развива по същия начин – австралиецът разчиташе най-вече на началния си удар, докато Димитров залагаше на постепенни атаки, търсейки различни пролуки в отбраната на световния №22. В крайна сметка откриващият сет завърши без пробиви и това наложи изиграването на тайбрек.

Топка в аут на Кирьос донесе мини-брейк на Димитров, който впоследствие българинът затвърди за 3-1 с отлична атака „сервис-мрежа“. Кирьос успя да възстанови равенството при 5-5 след две добри атаки с форхенд от основната линия, но веднага след това българският тенисист стигна до сетбол след бекхенд в мрежата на световния №22. Следващото разиграване завърши по същия начин и Димитров взе преднина в мача след 7-6(5).

Втората част започна с гейм за Кирьос, но след това ексцентричността на австралиеца се обърна срещу него. Финалистът от Уимбълдън допусна няколко непредизвикани грешки при опит за ефектни изпълнения и това позволи на Димитров да изравни резултата. Сервисът на австралиеца обаче започна да работи и той си върна водачеството при 2-1.

В следващите минути мачът се превърна в „надстрелване“, като двамата опоненти си размениха по един сервис гейм на нула. Кирьос не губеше почти никакво време при изпълнение на начален удар, като тази спонтанност продължи да му носи успех. В последното разиграване в петия гейм австралиецът направи неуспешен опит да изненада Димитров със сервис отдолу, но в крайна сметка завърши със смач при мрежата и си върна водачеството при 3-2.

Българинът отговори с още едно подаване на нула, в което видяхме най-ефектният момент в мача до момента. Димитров получи отлична възможност за смач при мрежата, но вместо да изчака топката още малко, той реши да я посрещне с отскок. Впоследствие търпението на българина се отплати и той намери пролуки в отбраната на Кирьос, стигайки до два поредни брейкпойнта. Австралиецът спаси първия с ас, но последва най-дългото разиграване от началото на мача, в което Димитров показа повече хладнокръвие и след форхенд в аут на Кирьос първата ни ракета проби за 4-3.

Първата ни ракета продължи да играе с много агресия и самочувствие. Нов сервис гейм на нула означаваше затвърждаване на пробива и преднина от 5-3. Кирьос окончателно загуби самообладание и след още няколко грешки от негова страна Димитров триумфира със 7-6(5), 6-3 след 65 минути на корта.