Агресия и прецизност на друго ниво: Григор не даде шанс на Алкарас и е на полуфинал

Miami Open, четвъртфинал
Григор Димитров – Карлос Алкарас 6-2, 6-4

И световният №2 Карлос Алкарас не бе в състояние да спре похода на Григор Димитров на Мастърс турнира в Маями.

Българинът достигна до полуфинала във Флорида след втори пореден успех срещу най-младия №1 в историята на АТР, изигравайки един от най-впечатляващите мачове в своята кариера. Бившият №3 в света напълно надигра съперника си, давайки му едва 6 гейма в хода на мача, който продължи малко над час и половина.

Бившият №3 в света заложи на изключително агресивна игра на ретур и позиция вътре в корта при повечето разигравания. Този подход бе гарниран с много прецизен тенис, в който уинърите бяха постоянни, а качеството на ретура накара спортни легенди като Майк Тайсън да аплодират и да гледат невярващо. Невярващо в много моменти гледаше и поставеният под №1 в турнира, който бе минал с лекота през първите си три мача в Маями и бе в серия от 9 поредни победи след титлата в Индиън Уелс. Това обаче нямаше значение срещу Димитров, който бе навсякъде по корта и не позволяваше на испанеца да поеме контрол в нито един момент.

Григор се справи и в единствения момент, в който Алкарас изглеждаше близо до обрат на ситуацията на корта. Този момент дойде, след като българинът изпусна брейкбол за 5-1 във втория сет, а веднага след това съперникът му проби на 0. Стигна се до 4-4 след период от няколко минути на предимство за 20-годишния тенисист, който бе силно подкрепян и от трибуните. И това обаче не притесни Димитров по пътя му към пета победа над съперник, намиращ се сред първите двама в света. Той си взе подаването, а след поредната порция агресивни ретури и отлично движение по корта стигна до мачбол, при който форхендът на Алкарас отлетя в аут.

До момента Григор никога не бе достигал до четвъртфинал в Маями, но вече може да се похвали, че е достигал до полуфинал в осем от деветте Мастърс турнира. Победата му има и важно значение по отношение на ранглистата. В нея той ще изпревари Стефанос Циципас и ще се доближи на едва 65 точки от №10 Алекс де Минор. Победа на полуфинал вече ще значи и завръщане в топ 10. За целта Григор ще трябва да победи един от най-неудобните съперници в кариерата си – Александър Зверев, срещу когото има седем поредни поражения.

Това ще бъде общо 11-и полуфинал на Мастърс ниво в кариерата на българина и трети в последните му четири турнира от тази категория. Това е и общо 40-ата му победа над съперник от топ 10. Двубоят със Зверев ще бъде отново във вечерна сесия, в 1 след полунощ на петък срещу събота.

Ето и как се разви мачът:

Мачът започна с труден сервис гейм, в който Алкарас стигна до брейкбол, след като спечели и трите по-дълги разигравания. Григор се измъкна, след като в последвалото разиграване Карлитос сбърка бекхенд по правата на опразнен корт. Българинът взе бързо следващите две точки, с което и гейма.

Следващият гейм започна с феноменален бекхенд ретур уинър, който зададе посоката и на следващите точки. Григор продължи да поема топката много рано след отскок при ретур и стигна до още няколко бързи точки. При 15/40 Алкарас спаси първия брейкбол с ас, но при втория сбърка.

Третият гейм продължи над 8 минути като в него Димитров отрази три шанса за връщане на пробива, след като в началото направи няколко непредизвикани грешки от форхенд. Той все пак намери начин да отрази възможностите и да затвърди аванса си.

Последва нов маратонски гейм, в който от 40/0 се стигна до шанс за втори пробив пред Димитров. В следващите минути двамата направиха няколко страхотни разигравания, като Григор имаше още една възможност, но този път Алкарас оцеля и записа първия си гейм в мача.

Бившият №3 в света разчиташе на сервира си в петия гейм, което не попречи на Алкарас да стигне до равенство. Все пак този път шансове за пробив нямаше и Григор поведе с 4-1.

Карлитос показа, че повишава нивото, взимайки подаването си на 0, но пък Димитров на свой ред отговори с бърз гейм за 5-2. Сервирайки за оставане в сета, Алкарас отново показа несигурност и не успяваше да отговори на бързите ретури. Негова топка в аут при втория сетбол сложи край на първата част.

Вторият сет започна с няколко лесно спечели гейма от сервиращите, преди при 2-1 Григор да използва колебанията на съперника си и със серия от нови прекрасни изпълнения да пробие за 3-1. Пробивът бе затвърден с гейм на 0, а Димитров дори имаше брейкбол за 5-1.

Това бе и моментът, в който Алкарас демонстрира съпротивителни сили. Той измъкна подаването си, а след това изигра перфектен гейм, довел до пробив на 0. Серията му стигна до три поредни гейма и изравняване за 4-4.

Димитров не се притесни особено и взе важния девети гейм, което му позволи отново да демонстрира високото си ниво на ретур. То отново даде резултат и така се стигна до два мачбола при 15/40. Още при първия Алкарас не издържа и прати форхенда си в аут.