Да си припомним: гладиаторската битка Димитров – Надал в Шанхай

Да си припомним: гладиаторската битка Димитров - Надал в Шанхай

Григор Димитров, без съмнение, ще липсва на Мастърс турнира в Шанхай тази седмица. Не само на българските фенове, но и на всички останали. А изпълненията му през годините в Китай са доказали това.

„Уайлд кард“ бе единствената му възможност да се състезава на Rolex Shanghai Masters. Въпреки че вече българинът е под №27 в световната ранглиста, той не попадна сред гарантираните 44 места за основната схема, защото списъкът се изготвя 42 дни преди началото на Rolex Shanghai Masters – тоест, когато Димитров все още беше извън топ 70.

Бившият №3 не игра и през 2018 година, а при последното си участие – преди два сезона, влезе в гладиаторска битка с тогавашния №1 Рафаел Надал. Да му бъде напълно равностоен обаче отново не стигна за триумф.

dimitrov-nitto-atp-finals-2017-wednesday-getty-in-prog

Матадора тогава записа трета победа над българина през 2017 г. – 6-4 6-7(4) 6-3, която го класира на полуфиналите на Мастърса в Шанхай. Водещият ни тенисист изигра поредния си голям мач, но не успя да се пребори за успеха. Димитров показа страхотен тенис, но не намери начин да пробие безупречната защита на лидера в световната ранглиста. Мачът им в Шанхай продължи 153 минути, а двамата зарадваха зрителите с впечатляващи разигравания и тенис от изключително високо ниво.

Лидерът в световната ранглиста пласира шест аса, вкара 75% от първите си сервиси и спечели 70 от разиграните 95 точки в своите подавания. Той завърши със 75% успеваемост при първи сервис (53/71) и впечатляващите 71% при втори (17/24).  Димитров от своя страна записа 13 аса и също вкара 75% от първите си сервиси. Когато успяваше да го направи, той беше много ефективен – 52 спечелени от 72 разиграни точки (72%). Вторите сервиси на българина обаче се оказаха ахилесовата му пета – 12 спечелени от 24 точки (50%).

„Беше много труден мач. Мисля, че и двамата играхме на много високо ниво. Условията, разбира се, бяха различни в сравнение с предишните ми два мача. Смятам, че беше страхотна битка между двама играчи, които постоянно играеха много фокусирано. Обичам да играя с Димитров. И двамата се представихме страхотно и мачът се реши от няколко точки. Григор е много по-силен от преди и мисля, че направихме един от най-добрите мачове през този сезон“, заяви Матадора след битката.

Какво се случи?

Григор достигна до брейкбол още във втория гейм. Първата ни ракета поведе 30-40, но Рафа пласира неспасяем ас. Матадора взе предимство, а на геймбола показа прекрасна защита и изравни.

В ключовия седми гейм Григор на два пъти изоставаше в резултата след грешки от бекхенд, но с форхенд уинър при 15-30 и ас стигна до геймбол. Последва продължително разиграване и с нов печеливш удар от форхенд българинът удържа – 4-3.

В деветия гейм Григор бе притиснат до стената, но се справи със скрит сетбол при 30-40. Надал обаче не се отказа и завърши едно от най-зрелищните разигравания от началото с марков форхенд уинър, а после с още един изкопчи безценния за него пробив. Българинът опита да се задържи в сета, но при 30-30 Матадора прати бекхенд по правата на линията, след което приключи частта със силен сервис и ретур в аут на Димитров.

На старта на втория сет двамата си размениха по два бързи гейма, след което на Григор му се наложи да отразява брейкбол в петия. При 30-30 Димитров не усети идеалния момент да атакува и тръгна към мрежата, но трябваше да играе много трудно воле и сбърка – 30-40. После обаче се справи на брейкбола, а с ас стигна до точка за приключване на гейма и я реализира.

LONDON, ENGLAND - NOVEMBER 17: Grigor Dimitrov of Bulgaria celebrates a point in his Singles match against Pablo Carreno Busta of Spain during day six of the Nitto ATP World Tour Finals at O2 Arena on November 17, 2017 in London, England. (Photo by Julian Finney/Getty Images)

Заредиха се нови безпроблемни геймове за сервиращите до 5-5, след което Надал отново натисна педала. След грешка от бекхенд и двойна Григор изостана с 15-30, но много бързо обърна нещата в своя полза и си осигури поне тайбрек.

Закономерно се стигна до дълъг гейм, в който Рафа взе ранен минипробив и поведе с 3-0. Димитров взе следващите си две точки и достигна до 2-3 с ас, а двамата смениха полетата при 2-4.

Матадора прати форхенд по обратния диагонал н мрежата и Григор навакса изоставането си и обърна до 5-4 със страхотен форхенд уинър, а нова грешка на световния №1 му даде два сетбола и нашият успя още от първия.

След точно два часа игра Надал приключи подаването си с добър сервис и ретур в аут, за да поведе с 2-1 в решителния сет, а в четвъртия гейм с остър бекхенд уинър Надал изравни за 40-40. С перфектно сервиране обаче Григор не му позволи да стигне до брейкбол. С неспасяем бекхенд ретур уинър на свой ред Димитров направи 40-40, а след това с атака на мрежата взе първи брейкбол в сета. Надал впрегна цялата си енергия, за да неутрализира опасността, а след това с два качествени сервиса удържа. В шестия гейм Григор направи ас за 40-30, след което двойна грешки и пресили форхенд да подари възможност на Рафа да пробие. С нова грешка от форхенд българинът предаде гейма си.

Надал затвърди за 5-2, а до края съперниците си размениха по още един гейм, което означаваше полуфинал за световния №1.